Exkluzivní řada Van Cleef & Arpels: kosatec a konvalinky

Už jsme o tom mluvili: kdo dneska nemá exkluzivní řadu, jako by nebyl. Značky, které se věnují hlavnímu proudu, se zakoukaly do úspěchu nikovek a vytvářejí "lepší" parfémy pro náročné zákaznice. Někdy se to povede, jindy je to fiasko... Jak se s tím popasovala šperkařská firma Van Cleef & Arpels?

Značku Van Cleef & Arpels mám docela ráda. Mezi jejími parfémy najdeme spoustu klenotů (pun intended), zajímavých složením, flakonem nebo okolnostmi vzniku. Trendům růžovoučkých variací podlehli s rozumem a nechrlí desítky nesmyslů ročně. Proto jsem k jejich exkluzivní řadě přistupovala s optimismem.

Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire: Bois d'IrisVan Cleef & Arpels Collection Extraordinaire: Bois d'Iris
Řada Collection Extraordinaire čítá momentálně šest parfémů, které byly představeny v roce 2009, a jeden letošní (2011). K vyzkoušení svádějí všechny: kosatcový Bois d'Iris, moderní oudový Precious Oud, gardéniový Gardenia Petale, květinově kořeněný Lys Carmin, konvalinkový Muguet Blanc, orientální Orchidée Vanille a unisexová Cologne Noire. Až se k nim zase dostanu (zkoušela jsem v pražském Fannu v přízemí Domu módy), budu pokračovat. Pro dnešek jsem vybrala Bois d'Iris a Muguet Blanc.

Kdybych měla podle těchto dvou posuzovat celou řadu, řekla bych, že záměrem bylo vytvořit kvalitně zpracované soliflory (nebo klasická témata - kolínská, vanilkový orient). Van Cleef & Arpels uvádí, že inspirací pro řadu byla, stejně jako pro většinu jejich šperků, příroda. Obě vyzkoušené vůně splňují, co název slibuje, ale nenabízejí nic vysoce originálního, srovnatelného např. se šeříkem nebo skořicí z Editions de Parfums. Pro někoho nevýhoda, pro někoho výhoda.

Bois d'Iris je balzám pro čich každého milovníka kosatce. Vytvořila ho zkušená parfumérka Emilie Coppermannová z firmy Symrise. Chtěla se podívat na dřevitou vůni z jiného úhlu než od lesa a navodit náladu dřeva vyplaveného z moře, které schne na slunci na písku. Vůně by měla obsahovat i nějaké mořské složky, ty jsem však nenašla. Zato kosatce je tu požehnaně: směsice dřevitých, písečných a sametových tónů v lehkém fialkovém zabarvení, přesně jak to máme rádi. Vůně je jemná, suchá a působí luxusně. Je samozřejmě podobná jiným suše kosatcovým vůním, např. 31 Rue Cambon (Chanel) nebo Infusion d'Iris (Prada). Vzbuzuje to ve vás radostné kosatcové chvění? Tak ještě honem napište Ježíškovi. V případě, že znáte uvedené podobné parfémy, do toho můžete jít s klidem naslepo.

Van Cleef & Arpels Collection Extraordinaire: Muguet BlancVan Cleef & Arpels Collection Extraordinaire: Muguet Blanc
Muguet Blanc je dílo parfuméra Antoina Maisondieua z Givaudanu. (Antoine se mimochodem narodil přímo v Grasse, městečku, kde se chci v příštím životě narodit i já, ale než zběhl k parfémům, stihl vystudovat práva.) Je to čistý soliflor, konvalinková jednodruhovka, takže nebudeme posuzovat rafinované složení, ale to, jak se povedlo tuto jarní květinu vystihnout.
Konvalinku můžete totiž pojmout všelijak, lehce ji očistit od tónů příliš připomínajících přírodu, nebo rovnou vrazit do autoklávu, ze kterého vypadne nějaký moderní sterilní děs. Nebo se naopak pokusíte vykreslit co nejvěrnější obraz. Nebo to uděláte nějak originálně, jak by to nikdo nečekal. Antoine zvolil prostou, přírodní konvalinku a vytvořil něco, co je o stupínek čistší než původní Diorissimo (to aktuální je trošku chaos, s tím prosím nesrovnávat). Takže je tam zeleň, je tam špetka indolů, je tam zkrátka celá konvalinka, jen lehce ofouknutá od některých smítek. Takže jako s kosatcem: kdo má konvalinky rád… vyzkoušet, jistě, a pak se obdarovat. Na navození jarní nálady v zimě jsou konvalinky tou nejlepší květinou, jakou si můžete přát.

Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

dusty 25.11.11 20:58

Zaujimalo by ma, preco exkluzivky plnia do hranatych a takmer totoznych flakonov.

Příspěvek upraven 25.11.11 v 21:05


Reklama


Reklama

Nejčtenější