Mytí vlasů jílem: Vyzkoušeli jsme, jak to funguje

Během karantény byl čas i na takové experimenty, jako jsou různé metody nopoo. Sama nejsem tak alternativní, ale používám už pouze přírodní šampony. Poslední roky hlavně šampuky, tedy tuhé šampony, které nejsou na bázi mýdla. Dost dlouho mě lákalo mýt si vlasy jílem, tak jsem to vyzkoušela...

* Marocký jíl na vlasy kombinujte s ricinovým olejem.

Proč používám rhassoul místo šamponu?

Marocký jíl, nebo také rhassoul, případně i ghassoul, se těží na severu Maroka. K očistným procedurám ho ženy používají už od 6. století. Použít ho můžete nejen na vlasy, ale také k čištění pleti, jako peeling i pleťovou masku. Umí do sebe absorbovat nečistoty, zároveň nedráždí mazové žlázy, ani nenarušuje přirozenou vrstvu ochranných lipidů.

Moje vlasy jsou poměrně husté, mám ale citlivou pokožku, která je často podrážděná a začervenalá. Po pár dnech se od hlavy vlasy mastí, ztěžknou a jsou zplihlé. Už s nimi pak nic neudělám a musím je umýt. Ještě před pár lety jsem byla v začarovaném kruhu: myla jsem si vlasy téměř denně. V poslední době jsem se ustálila na dvou mytí týdně, ale i tak jsem měla pokožku podrážděnou a se sklonem k maštění.

Pro koho metoda je?

Doporučuji ji zkusit každému, kdo má citlivou pokožku. Zároveň však upozorňuji, že jíl má tendenci vysušovat. Připravte se také, že si na mytí vlasů musíte udělat čas. Vytvořte si zkrášlovací rituál, který ideálně spojte i s výživnou maskou, a provádějte ho třeba jednou týdně.

Marocký jíl se těží v pohoří Atlas na severu Maroka.Marocký jíl se těží v pohoří Atlas na severu Maroka.

Vyživujte pokožku předem

Asi hodinu před mytím si do pokožky na hlavě vtírám olej – ricinový smíchaný s arganovým v poměru 1:1. Dost často tenhle proces provádím i několik hodin před mytím vlasů, případně večer – a vlasy pak myju ráno.

 • Ricinový olej podporuje růst vlasů a má blahodárný vliv i na pokožku.
 • Arganový olej používám hlavně jako „ředič“ toho ricinového, který je hodně hustý, i jemu ale musím přiznat pozitivní účinky: vyživuje, regeneruje a hojí.

Připravte si směs

Z jílu nejprve vyrobte kašičku. Všude se dočtete různé poměry a různé návody. Z vlastní zkušenosti doporučuji tento:

 • 1 díl jílu
 • 2 díly vody

Svou směs můžete obohatit také přidáním:

 • Lžičky oleje vhodného na vlasy. Může to být ricinový, arganový i ostropeřcový. Olej z ostropeřce mariánského totiž pomáhá bránit vypadávání vlasů, zpevňuje kořínky, vyživuje je a posiluje vlasové vlákno.
 • Oblíbenou květovou vodu, která z vašeho rituálu udělá smyslový zážitek. Zkuste například růžovou vodu nebo sáhněte po vodě z pomerančových květů, kterou používají v Maroku.
 • 1–2 kapky esenciálního oleje. Provoní i pomůže. Například levandulový redukuje produkci kožního mazu a pozitivně ovlivňuje tvorbu lupů, rozmarýnový zase posiluje vlasové vlákno.

Pro začátek ale zkuste základní směs a sami si pak zvolte, co do ní příště můžete přidat.

Jak postupovat krok za krokem

 1. Opláchněte si vlasy vlažnou vodou a jemně je promněte ručníkem, aby nebyly mokré, ale jen vlhké (aby z nich nekapala voda).
 1. Na celou pokožku hlavy naneste jílovou kašičku. Vždy si naberte do konečků prstů trochu jílu a ten pak vmasírujte do pokožky.
 1. Postupujte od temene k týlu, aby byl jíl aplikovaný na každém kousku hlavy.
 1. Nechte jíl působit 15–20 minut.
 1. Důkladně opláchněte. Opravdu důkladně – je to důležité, jinak budete mít pocit ztěžklých vlasů. Můžete udělat klidně kyselý oplach z octa v poměru 1:5 (ocet:voda).

Vlasy jsou po umytí na omak trochu drsnější, ale oceníte větší objem. Dobře se mi upravovaly a byly poddajnější. Výborně hodnotím také to, že se díky jílu intervaly mezi mytím prodloužily na 7 dní a více, přitom mám z vlasů stále příjemný pocit bez nějakého maštění od pokožky hlavy. Nemyju si s ním vlasy pořád, ale střídám ho se šampukem.

Přečtěte si také článek Hlína na obličeji: Marocký jíl, který čistí a bolí »

Autor: Iva

Preferuje přírodní kosmetiku a parfémy. Hledá nové značky a lokální výrobce, kteří využívají kvalitní suroviny, mají svou práci jako vášeň a předávají ji dál.

Témata článku

Nejčtenější