Parfémoví Oscaři FIFI a ti druzí

Před několika týdny proběhlo s velikou pompou v pařížském kabaretu Lido předávání francouzské národní sekce parfémových cen The Fragrance Foundation Awards, dříve FIFI Awards.

V dnešním parfémovém světě narazíte na všechna možná i nemožná ocenění. Svou cenu za tu nejlepší vůni pravidelně vyhlašuje téměř každý kamenný i elektronický prodejce, každý módní časopis nebo bloger.

Nejprestižnější ale stále zůstává ocenění vyhlašované pod záštitou nadace The Fragrance Foundation, které se předává každoročně už od roku 1973. Ceny FIFI (tento trochu směšný název vznikl zkrácením názvu nadace), někdy nazývané také „parfémovými Oscary“, jsou každoročně na jaře předávány v New Yorku. Obliba parfémů se ale liší zemi od země. S postupem času se tak vyvinuly i jednotlivé národní sekce nadace, které mají své vlastní, národní ceny reflektující vlastní parfémový trh. A tak se dnes předávají FIFI France, The Fragrance Awards UK a nebo třeba Fragrance Awards Arabia.

Zatímco na vrcholnou událost v USA si letos ještě počkáme, francouzský slavnostní ceremoniál se již odehrál v nedávno obnoveném slavném pařížském kabaretu Lido. Choreografii programu měl na starosti Franco Dragone, tvůrce slavného Cirque de Soleil, a sledovalo ji více než 500 lidí z oboru a celebrit.

Odměňovány jsou vždy počiny vzniklé v uplynulém roce a o části kategorií rozhoduje i veřejné hlasování, další z cen jsou udělovány odbornou porotou či profesionály z oboru. Takže hlasovat můžete i vy.

Komu tedy připadly letošní francouzské FIFI?

Odborná porota sestávající z novinářů, blogerů a kritiků zvolila jako nejlepší vůni v kategorii niche Tabac Tabou značky Parfum d'Empire. Zajímavé je, že tato značka zvítězila podruhé za sebou. Loni prorazila se svou Corsica Furiosa. Znám i jejich starší věci a i podle mého názoru tato značka určitě stojí za pozornost. Další cena udělená odbornou porotou připadla vůni Misia od Chanel.

V ostatních kategoriích byly porotou složenou z umělců oceněny L'Extase od Nina Ricci jako nejlepší ženský parfém a Icon od Alfred Dunhill.

Profesionálové zvolili jako nejlepší vůni od Hermés Le Jardin de Monsieur Li do obou kategorií, tedy mužské i ženské.

Veřejnost volila La Vie Belle Eau de Parfum Intense od Lancome a Ultra Male od Jean Paul Gaultier. V dalších kategoriích pak třeba Eau de Cédrat od L'Occitane a So Elixir Bois Sensuel od Yves Rocher.

Jako nejlepší flakon zvolila porota Dior Sauvage a v dámských Miu Miu. Nejlepší reklamní kampaní za dámský parfém se stala ta od Chanel pro vůni Chance Eau Vive a Givenchy Gentlemen Only Casual Chic za pánské parfémy.

Zámořské ceny FIFI nás čekají v červnu

Ta největší ceremonie ale proběhne až 7. června v newyorkském Lincoln Centre. Určitě vás budeme o vítězích informovat, a pokud si chcete třeba tipnout, vodítkem vám bude seznam finalistů
Přehledný seznam oceněných vůní za celou historii udělování FIFI Awards najdete třeba na Wikipedii.

Ocenění nezávislé parfumerie

Skromně a s mnohem menší pompézností proběhlo oznámení nominovaných vůní z oblasti niche, art a indie parfumerie, třetího ročníku The Art and Olfaction Awards. Vyhlášení finalistů tohoto mladého, ale v oblasti niche velmi uznávaného ocenění, se odehrálo v salonku u příležitosti výstavy Esxence v Miláně. Zúčastnilo se i několik porotců tak zvučných jmen, jako je Luca Turin nebo třeba Mark Behnke.

V této soutěži žádné laické hlasování neexistuje. Rozhoduje pouze porota, složená s odborníků, parfumérů a kritiků, kteří hodnotí vůně naslepo. Tedy aniž by měli předem jakékoli informace o původu vůně.

Oznámení jsem se zúčastnila, takže jsem mohla osobně hned pogratulovat jedné z nominovaných, sympatické Madalině Blanchardové z dvojice Jul et Mad. Jejich vůně Néa se po zásluze dostala mezi nominované v kategorii Independent.

Další kategorie jsou Artisanal, tedy umělecká kategorie, a pak Sadakichi Award, zcela speciální cena za experimentální parfumerii.

Cena Sadakichi je nazvána po excentrickém umělci Sadakichi Hartmanovi, který se v roce 1902 pokusil uspořádat první parfémový koncert „Cesta do Japonska za osmnáct minut“. Jeho myšlenka, i když převratná, se nesetkala s úspěchem. Pojmenováním ceny mu byl vzdán po mnoha letech hold za jeho novátorství.


Překvapivě hodně nominovaných vůní je původem ze Spojených států. Možná to znamená, že se rodí nová parfémová velmoc?

Každopádně budeme s napětím očekávat vyhlášení finalistů, které se kvapem blíží. Už 7. května budou v Los Angeles oceněni lidé, kteří dělají parfémy nezávisle na velkých konglomerátech. Ti do vývoje svých vůní dávají všechno: svou duši, lásku, umění i své vlastní peníze. Proto je jedno, kdo ceny vyhraje, držme jim palce všem!


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

munu 28.04.16 12:57

@Arome renet Taky si myslím, že je to zasloužené. Ellenův minimalismus v mistrovské podobě :)

Arome renet 28.04.16 12:53

Le Jardin de Monsieur Li jsem ráda, že ji profesionálové ocenili :*
Moc se mi líbí.

Medojedka 27.04.16 18:01

@munu A schováš mi ho do příštího srazu? :think:

munu 27.04.16 17:48

@Medojedka Děkuji.
Jinak Ex Nihilo mám, můžeš vyzkoušet.

Medojedka 27.04.16 16:25

Moc pěkný článek! :potlesk:
Hm… :think: Tipuji, že 7.6. ceny dostanou: Tom Ford Noir Pour Femme, Yves Saint Laurent Tuxedo, Chanel Chance Eau Vive, Giorgio Armani Acqua di Gio Profumo, Ex Nihilo Fleur Narcotique (tu bych ráda zkusila).

Nejčtenější