Trendy 2016: Jak budeme vonět v novém roce?

Seven Scents vydala jako každý rok nové trendy i pro nadcházející sezonu 2016. Vládnout budou vůně od pralinek, přes fialky až po podmanivý oud. Která z nich dostane vás?

Nové parfémové složky v kosmetickém průmyslu nevznikají ze dne a den, jejich vývoj zabere nějaký čas. Bez ohledu na obvyklé marketingové řeči o umění, ve skutečnosti velké firmy, které vonné esence vyrábí, pečlivě sledují trendy a marketingové výzkumy ve svých cílových skupinách a řídí vývoj podle těchto trendů.

Jednou ze společností, která se výzkumem a predikcí trendů v oblasti parfumerie zabývá už 25 let, je britská společnost Seven Scents. Dvakrát v roce vydává zprávu, jaké budou trendy ve vůních pro následující sezónu jaro/léto a podzim/zima. Tato předpověď se netýká jen parfémů, ale celého kosmetického průmyslu.

Co nás tedy čeká v novém roce?

Jaro a léto 2016

První polovina roku by se měla nést ve znamení svěžích tónů ovoce a jemných květin, ale v kontrastu k nim by měl pokračovat i gurmánský trend.

Vůně pralinek

Na jaře nás tak čeká měkký karamel, čokoláda a krémové tóny s ořechovým nádechem, zkrátka pralinky. Já teda pralinky můžu, zvláště pak ty přídavkem něčeho ostřejšího a proto jsem hodně zvědavá na novou verzi Jeu d'Amour l'Elixir od Kenzo, protože složení je velmi slibné: mandarinky, ostružiny, tuberóza, jasmín, pačuli a rum.

Pánové by pak měli věnovat pozornost nové vůni Monsieur od Frederica Malleho se složením velmi podobným.

Sorbet

K pralinkám se báječně hodí ovoce a ještě lépe zmrzlé. Osvěžující vůně sorbetu je dalším trendem pro nadcházející jaro a léto. Připravte se na sezónu třeba s limitkou Angel Eau Sucree 2015 od Thierry Muglera a nebo s vůní Centrepiece od zajímavé britské značky 4160 Tuesdays, o které jsem tu už psala.

Frézie

Zástupcem květin pro sezónu jaro/léto 2016 bude frézie. Jemně osvěžující vůně frézie se zelenými podtóny je přímo symbolem jara i když v parfémech jde o složku syntetickou, nejčastěji složenou z linaoolu, syntetického jasmínu a zelených tónů. Málokdy má parfémech dominantní roli, spíše bývá doplňkem i když existují výjimky, jako Ofresia od Diptyque, nebo třeba Freesia od Demeter Fragrance.

Podzim a zima 2016

Maliny, ostružiny a další bobule

Vůně drobného ovoce, jako malin, ostružin, rybízu, ale i nejedlých bobulí z keřů zahradních i lesních spojená s dřevitými tóny by nás měla provázet letošním podzimem i zimou. Určitě bude stát zato, vyzkoušet třeba novou Rose Pompon od Annick Goutal , kde se spojují maliny a černý rybíz s růží.

Fialka a fialkové lístky

Nesmrtelná květina by měla zažít ve druhé polovině roku renesanci, ale už teď můžeme říct, že je součástí mnoha vůní právě přicházejících na trh, jako třeba unisexová CK2 od Calvina Kleina. Složení obsahující mimo jiné fialkové lístky, wasabi a mokré dlažební kostky napovídá, že by mohlo jít o velmi zajímavou vůni. Vyloženě pro pány chystá Dior Fahrenheit Cologne , kde bude fialka zkombinována s muškátovým oříškem, skořicí a vodními, citrusovými i dřevitými tóny. Vypadá to na klasickou kolínskou a snad se povede více než loňská Sauvage .

Oud

Oudovému trendu neunikneme ani letos. Oud už se nejspíše bude prodávat i v drogeriích. Přitom ten pravý najdeme opravdu jen v málokterém parfému. A tak jsem zvědavá, jak to dopadne, když se do oudu pouští už i Yves Rocher ve své nové Rose Oud. Osvědčenou kombinaci růže - oud doplní parfumérka Annick Menard kmínem a labdanem.

Víme že se ale budete řídit spíše svým vlastním citem a čichem, nikoli diktátem trendů. Proto jsme zvědaví na vaše názory.

Jaké budou vaše trendy a plány ve vůních v právě začínajícím roce?
A jak dopadly plány loňské ?

Autor: munu

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz

Nejčtenější