Yves Saint Laurent: Y

I když i YSL má nějaké to máslo na hlavě, celkově se s přimhouřením očí dá říct, že co vůně, to povedený kousek, ne-li rovnou klenot. Za očichání stojí všechny, včetně té nejstarší, kterou můžeme směle zařadit mezi klenoty, a zvlášť by si jí měly vážit milovnice zelených chypre vůní, protože Y je jedna z mála, které se ve zdraví dožily jedenadvacátého století.

I když i YSL má nějaké to máslo na hlavě - barbínkovská Baby Doll (v rámci žánru, pravda, není tak hrozná), příšerná Young Sexy Lovely, místy poněkud bezhlavé chrlení odnoží - celkově se s přimhouřením očí dá říct, že co vůně, to povedený kousek, ne-li rovnou klenot. Všechny stojí za očichání. Včetně té nejstarší, kterou můžeme směle zařadit mezi klenoty, a zvlášť by si jí měly vážit milovnice zelených chypre vůní, protože Y je jedna z mála, které se ve zdraví dožily jedenadvacátého století.
Web YSL uvádí pouze jednoduché složení sestávající ze tří složek. V různých encyklopediích a recenzích na internetu najdete i další složky (a někdy naopak ty z webu výrobce chybí), např. aldehydy, narcisku, růži, kosatec, vetiver, cibet atd., ale je zbytečné surfovat a pátrat - nic víc než ty tři totiž vědět nepotřebujete, charakter vůně vystihují výtečně: začátek bude ostřejší, zelený, srdce zjemní ylang-ylang, elegantní a dámský zástupce bílé květinové rodiny, a základ bude typicky chyprový.
Přesně tak to probíhalo i při mé zkoušce. Při testování starších chypre vůní je potřeba ze začátku k ruce moc nečichat a počkat, až pomine ten nejintenzivnější úder. Ihned poté můžete začít pozorovat postupný přerod galbanově aldehydové ostrosti v galbanově ylang-ylangovou eleganci. Vůně je samozřejmě suchá, jen to praští, nehledejte v ní nic sladkého, žádná orientální dřeva, koření ani ovoce; možná ucítíte tabák, podzimní listí, kůži nebo vůni mechu. Y by se dala velmi snadno na první pohled odsoudit jako vůně pro mužatky nebo pro staré báby, jak často slýchám z mladých úst v reakci na starší klasiky - jestliže už vás trendy vůně vlákaly do své líbivé pasti, nejspíš budete mít na jazyku podobná slova. Ale zkuste se i přesto do vůně pozorněji ‚zaposlouchat‘, objevíte nenápadnou eleganci dámy, která si zachovává jistý odstup, do práce se možná obléká trochu stroze, ale pod kostýmkem nosí hedvábné prádlo a doma se rozkošnicky povaluje v měkkém županu. Nemůžete se prostě osmažit v soláriu, udělat si černobílý melír, vykulit prsa z výstřihu všem na odiv a k tomu si vzít Y; k rádoby sexy stylu se lépe hodí rádoby sexy vůně s lepkavým ovocem a syntetickými kytičkami.
Y by se vám mohla líbit, pokud se vám líbí některé z těchto vůní: o něco ostřejší a zelenější Miss Dior či Ô de Lancôme, květinovější a koženější No. 19, mýdlovější Caleche, zelený Vent Vert nebo aldehydově podzimní Rive Gauche.

Autor: Ada

.

Témata článku

Váš příspěvek
Daniela44 20.10.11 12:08

Začátek silnej, hořkej, lišejníkovej (nebo větvičníkovej, pro botaniky:) - krásná pánská!
Potom trocha hladkýho ylangu jakoby s hyacintem, lehce nasládlej a měkčí (zdámští) + tělovej krém jako z no.5, s nahořklou stopou z hlavy. Y by podle mě mohl bejt příjemnej i na chlapovi.
Ultraelegantní a zároveň dobře nositelnej! Doma si porochňám, venku se v tom cejtim dobře. Oblíkám se asi až usedle, nenosim teda rozhodně kostýmky, ale kromě barevnýho akcentu, náušnic a rtěnky si vystačim s černou a modrejma džínama. K tomu se dozdobim vůní. Taková, jako Y, se pro tenhle účel dobře hodí:)
S „bábama“ to máme spojený možná proto, že dřív se asi moc ovocenky nedělaly, ženský se s nima proto nemohly vonět, tzn voněly sem takovym Y, no. 5, Opiem, nebo dokonce Modrou hodinou. Odsoudit všechno starý v chuti po novym (a pak se k dobrýmu-starýmu po letech slintajíce zase vrátit) je prostě pravidlo módy.
Na těch starejch parfémech se mi líbí hlavně jejich věrná vůně přírodních ingrediencí, ať to vyráběj z čehokoli, a taky dobrá výdrž.

ijáček 16.1.11 04:14

Jak se tak seznamuji s parfémy, jsem pochopila, že cokoli obsahující větvičník či vetiver není vůně pro můj nos. Ale možná se časem pročichám.

janali 20.8.10 16:31

na nepatrnom chyprovom základe, ktorý sotva vnímam, cítim kakao. VEĽA suchého kakaového prášku. nikdy by som nepovedala, že práve túto vôňu budem môcť zaradiť do škatuľky „čoko/kakaové“, no tej dojem NAOZAJ hustej, štedrej kakaovej posýpky je úplne realistický a nedokážem sa ho v prvých dvoch hodinách zbaviť. Neskôr je to už pekná chyprovka

Veverka 29.6.09 21:39

Dnes mi přišel vzorek a jsem nadšená - krásná zajímavá netuctová vůně, jedna z těch, co vás chytnou za srdce a za nos :-)Pro mě ze stejného soudku jako Chanel č.5, těmhle vůním se musí dát čas na rozvonění, pak se ukážou v celé své kráse. Opravdová klasika pro milovníky chypre.

petra 28.2.09 13:45

Velmi zdařilá vůně v duchu klasické elegance. Neobtěžuje a drží. Po dlouhé době zase jedna, která mne opravdu oslovila.

ellababella 25.9.08 21:23

Trefné, vtipné, taky půjdu čichat, protože jmenované No.19, Caleche a Vent Vert jsou moje krevní skupina.

Veru 24.9.08 19:07

Další pecková recenze!! Zvlášť na konci třetího odstavce jsem se mohla potrhat smíchy! :-D Ado, tleskám, a ačkoli chyprovky moc nemusím, tuhle půjdu očuchat - tvoje recenze mě k tomu doslova „přemluvila“!

Přidat komentář

Nejčtenější