Rive Gauche

Značka:

Yves Saint Laurent

Rok:

1971

Složení (ověřené)

od 1019 Kč
od 1709 Kč
  • 29.01.17

Tak prý měla vonět nezávislá intelektuálka pohybující se v prostředí pařížské bohémy 70. let minulého století. Vůně prošla reformulací, přesto si zachovala punc doby svého vzniku. Po překonání řízného aldehydového (a pěkného) začátku v ní v pozdějších fázích vývoje nacházím jistou nostalgii, nádech něčeho, co je už za zenitem. A jestli je to vůně na podzim? Možná, ale v tom případě na teplý a prosluněný, s dny, kdy slunce ještě ukáže svoji sílu, bez ohledu na poletující barevné listí. Zmíněné aldehydy a větvičník s vetiverem spolehlivě odradí milovníky květinovek. Růže možná, ale ostatní květinové složky pouze uctivě, zpovzdálí a ještě lépe s použitím detektoru vůní (existuje něco takového? – v dnešní době moderních technologií jistě!). Po několika desítkách minut jsem zachytila i náznak čehosi semišově-koženého, možná to měla na svědomí pelargonie ve spolupráci s broskví – ta někdy chytne takový čmuch. Anebo kosatec, kdoví … Vůně je spíše suchá, dřevo v ní nejde do sladkých tónů, ale vyvolává dojem nějakých přírodních složek, ze kterých vytáhlo vláhu slunce. S největší pravděpodobností by oslovila obdivovatelky Cabochardu , styčné body bych našla i v Paloma Picasso (někdy uváděné jako Mon Parfum) nebo v méně známé Animale Animale , případně v Magie Noire
Příjemné procházky po levém břehu Seiny … občas tady potkávám Françoise Sagan, nedávno jsem míjela i krásnou pětadvacetiletou Catherine Deneuve. A zdálo se mi, že obě používají Rive Gauche!

Nahlásit
  • 18.03.13

Suché, křupavé listí. Vlhké listí na počátku tlení. Chladně vlhký zápach zatuchliny z dávno napůl zasypaných a zřícených šachet a podzemních chodeb. Všudypřítomná hniloba, deprese, úpadek, zatuchlina a plíseň obklopené chladnými skalami a přikryté podzimní mlhou. V hlubokém hvozdu je smrtelné ticho. Přes vlezlou navlhlost se tu a tam válí chuchvalce suchých listů…a pár koleček oschlého citronu. Asi vzdálená příprava na vánoční atmosféru? Zatím se moc nedaří.

Rive Gauche je drsňácky přírodní parfém vhodný do lesa a obdobných scenerií, na stanování, turistiku, bojové hry, lov a tak podobně, když nechcete, aby vás mýdlový závan Chanelu, bonbonková vlna Escádek nebo vanilkový opar orientálek prozradil na sto metrů napřed všem a všemu, co má nos. Na Rive Gauche je v tomto spolehnutí, zapadnete dokonale.

Taky navýsost ladí s příležitostmi jako je památka Dušiček, melancholická procházka po zádumčivých lokalitách jako zříceniny, opuštěné kláštery a tak podobně. Zkrátka Rive Gauche - ideální společník klasického rozervaného romantika (viz Mácha, Jezerní škola a tak dále) nebo příznivce gotického románu. Perfektně vyvážený, stoprocentně loajální parfém. Epesní, svrchovaně tematický.

Nahlásit
  • 26.09.12

Je mi šestnáct a končí jaro.Jdu za dědou na zahradu.Zrovna pod velikou odkvetlou třešní naklepává kosu.„Ahoj dědo,dáš mi,prosím ,jednu růži?""To víš,že jo,jen si pro ni skoč do sklepa“odpoví a zapálí si „Klejku“.
Vcházím po kamenných schodech do sklepa tak nízkého,že se i já,mrňavá,musím sehnout.Ze sklepa na mě dýchne chlad blízké řeky a kamenných stěn,obrostlých nizoučkým mechem,který se celé roky drží ve spárech mezi kameny.V kovových kbelících,z přítmí vykukují růže a voní v tom sklepě úplně jinak,než na záhonech pod zářícím sluncem.Jako by v tom chladu voněly celým svým tělem,nejen květem,ale i zelené stonky a listy nechtějí zůstat pozadu.A do toho ten chlad vody a vůně udusané země z podlahy sklepa a vůně těch kamenů.....
Vyberu jedno poupě,ještě orosené z rána,kdy je děda na záhoně uštípnul,na krásném,dlouhém stonku,a vybíhám,jako by z jiného světa,zpátky do slunečného dne.
Děda už dávno naposledy doklepal kosu,je to dávno,co ji ještě nabrousil a brousek strčil do kovové schránky s vodou.
Už tu s námi dávno není a kosí teď nebeské pláně,ale kdykoliv si přivoním k Rive Gauche,je tu zase se mnou.Zase je mi šestnáct a končí jaro...........

Nahlásit

Hodnocení parfému Yves Saint Laurent Rive Gauche

Líbí se mi (65) 61%
 
Neutrální (28) 26%
 
Nelíbí se (13) 12%

Hodnocení odbornice

  • 18.07.07

Testovaná verze: EdT Rive Gauche je břitká aldehydovka, navíc s chyprovými složkami v základu, nečekejte proto žádnou květinovku (ačkoli aldehydové vůně jsou zrádné a rády se na každém rozvoní úplně jinak). Je to navíc vůně, která má za sebou několik desetiletí existence, a proto v ní neucítíte nic, co by se hodilo do dnešních ovocných a...

číst více

Reklama


Reklama