B-komplex

B-komplex je souhrnné označení pro vitamíny skupiny B, které jsou důležité pro správné fungování metabolismu. Nedostatek vitamínu B může způsobovat únavu, kožní problémy, neschopnost soustředit se nebo vyšší náchylnost k infekcím. B-komplex je vhodné užívat při nadměrné fyzické i psychické zátěži.

8 vitamínů, společné účinky

B-komplex je tvořen osmi vitamíny, z nichž každý má určitou funkci a přínos pro naše zdraví. Tyto vitamíny jsou rozpustné ve vodě a mohou se špatně ukládat v těle. Jejich funkce jsou vzájemně propojené, proto je vhodné je užívat dohromady, abyste dosáhli těch nejlepších účinků.

Vitamíny skupiny B podporují správnou činnost metabolismu, nervové soustavy, ale také pokožky a sliznice. Oceníte je, pokud trpíte na opary a afty. Mezi vitamíny skupiny B patří:
B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacinamid), B9 (kyselina listová), B5 (kyselina para-amino-benzoová) a B12 (kyano-kobalamin). Všechny tyto vitamíny se obvykle prodávají v jedné kapsli, která je označena jako B-komplex.

B-komplex přispívá ke krásné pleti a vlasům. Zdroj: goodluz / Shutterstock, IncB-komplex přispívá ke krásné pleti a vlasům. Zdroj: goodluz / Shutterstock, Inc

K čemu je B-komplex dobrý?

B-komplex představuje pestrou škálu účinků. Mezi ty nejdůležitější patří zejména tyto:

  • Podílí se na růstu a vývoji organismu.
  • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
  • Podílí se na krvetvorbě a je nezbytný pro správnou tvorbu červených krvinek.
  • Ovlivňuje pozitivně kvalitu kůže.
  • Zlepšuje obranyschopnost organismu.
  • Vitamín B patří mezi důležité antioxidanty.

V jakých potravinách se B komplex nachází?

Hlavními zdroji vitamínu B jsou obiloviny, luštěniny, zelenina, kvasnice, maso a vnitřnosti, ryby, vejce, mléko a sója. Některé z těchto vitamínů se vyskytují v rostlinné i v živočišné potravě. Nedostatek vitamínu B mají často lidé s odlišnými stravovacími zvyklostmi, především vegetariáni a vegani.

Skupina vitamínu B je nezbytná také pro správný prenatální vývoj dítěte. Zejména pak nedostatek kyseliny listové (vitamín B9). Podporuje také krvetvorbu a vytváří v organismu antisklerotické látky. Kyselina listová se podílí prakticky na všech růstových a vývojových procesech organismu. Pokud těhotné ženě chybí dostatek kyseliny listové, může to mít negativní vliv na vývoj plodu, předčasný porod nebo dokonce potrat.

Vitamín B na vlasy a kůži

B-komplex se objevuje také v kosmetice. O tom si můžete přečíst článek Kosmetika s B-komplexem: I pleť potřebuje vitamíny »

Vitamín B také oceníte v případě kůže spálené od slunce. Panthenol, který obsahuje mimo jiné kyseliny panthenolovou, ji krásně zklidní a urychlí hojení. Vice se dozvíte v článku 5 tipů, jak ulevíte kůži spálené od sluníčka »