Biokosmetika, ekokosmetika

Biokosmetika a ekokosmetika – o co se jedná?


Označení BIO nemá u biokosmetiky stejnou váhu jako u biopotravin. Pro biokosmetiku totiž nejsou v rámci EU dána žádná jednotná pravidla a její definice není ukotvena v zákoně. Proto je toto označení volnější. O sjednocení pravidel pro BIO kosmetiku se snaží evropské sdružení COSMOS.

Řiďte se podle certifikace


Podle čeho se ale při výběru kvalitní biokosmetiky a ekokosmetiky můžete orientovat, jsou nezávislé certifikáty kosmetiky. Mezi certifikáty kosmetiky používané v České republice patří CPK (certifikovaná přírodní kosmetika) a CPK BIO. V Německu se používá certifikát BDIH, ve Francii ECOCERT. Tyto certifikáty mají omezenou dobu platnosti (1–2 roky), poté výrobce kvalitu svých produktů dokazuje příslušnými testy.

Pokud si tedy chcete pořídit BIO kosmetiku, neřiďte se názvem, ale právě certifikátem. Ten určuje, zda kosmetika splňuje kritéria označení bio, ekologická, organická nebo přírodní.

Certifikovaná biokosmetika vám dává jistotu, že splňuje ekologická kritéria.

Co nesmí obsahovat certifikovaná biokosmetika?


Certifikovaná biokosmetika nesmí obsahovat žádné syntetické látky:

  • syntetická barviva
  • suroviny vyrobené za pomoci metody GMO
  • UV filtry
  • ropné látky
  • syntetické konzervanty (např. parabeny)
  • živočišné látky (kromě včelího vosku a alkoholů ovčí vlny)

Biokosmetika a ekokosmetika myslí na přírodu


Biokosmetika naopak obsahuje látky přírodního původu, které navíc pocházejí z ekologického zemědělství. Při jejich pěstování tedy nemohou být použity chemické látky, jako např. syntetická hnojiva nebo syntetické prostředky proti škůdcům (např. pesticidy). Biokosmetika se také netestuje na zvířatech a použité suroviny jsou dobře biologicky rozložitelné.

Biokosmetika a ekokosmetika na Arome.cz