Dolce & Gabbana: The One for Men

(Toto je recenze na dvě vůně, Opium Pour Homme a The One for Men. Hlavička se zobrazí podle toho, na kterou vůni kliknete, ale recenze je v obou případech stejná.)

Dnes jsem do parfumerie zamířila kvůli pánskému Opiu - přiměla mě k tomu nezřízená chvála, kterou na ni spustilo několik čtenářek na fóru. Na druhou ruku jsem původně chtěla jednu dámskou vůni od Chopardu, ale protože tuhle značku v obchodě vůbec neměli, vrátila jsem se k pánskému regálu a vyzkoušela novinku The One for Men. Mezi těmito dvěma parfémy je tak diametrální rozdíl, že se srovnání přímo nabízelo.

Pokud bych měla hodnotit podle vůně, jsou obě povedené. Opium je samozřejmě orient, kupodivu docela umírněný - dámská verze je docela pecka, rozhodně nic pro slabé povahy, ale pánskou unese i muž, který jinak orientální vůně moc nemusí.

Podotýkám, že jsem zkoušela verzi eau de toilette - Opium pour Homme existuje i ve verzi eau de parfum, kterou jsem vyzkoušela pouze orientačně na papírku a řekla bych, že je o něco výraznější (na flakonu bylo napsané složení skořice, vanilka, ambra, tedy trochu jiné než u eau de toilette, u které web výrobce uvádí čerstvou vanilku, sečuánský pepř, atlaský cedr a ambru). Voní po skořici, po orientálních dřevech a hodně po ambře. Ke konci jako bych cítila i další koření, špetku hřebíčku, badyánu; na začátku pro změnu trochu muškátového květu s jeho zvláštním, nos protahujícím ocáskem.

Není nijak přehnaně sladká, spíš sladce dřevitá. Složení působí příjemně jednoduše, nezachytila jsem žádné kudrlinky a snahu o ďábelskou extravaganci. Opium nebude vadit konzervativním mužům. Ani mladým dynamickým svalovcům, a hned vám řeknu proč, ale nejdřív ještě k The One. Ta je také zdařilá, nicméně uváděné složení grapefruit, koriandr, bazalka, kardamom, zázvor, pomerančový květ, cedr, pravá ambra, tabák si zčásti vycucal z prstu nějaký marketingový expert. Grapefruitu jsem si ani nevšimla (možná mi unikl v počátečních sekundách), koření ani bazalku necítím, tabáku (čerstvého, ne vykouřeného) jen mikroskopickou špetičku někde na dně.

Celou vůni v podstatě tvoří harmonie pomerančového květu a cedru, ale jaká! Možná na vás takový dojem neudělá, nebo vám bude vonět trochu jinak než mému nosu, ale mně se pánská The One (na rozdíl od unylé dámské) opravdu líbila. Cedrové dřevo je v ní hebké, sametové, pomerančový květ běloučký, máslový, celá kombinace působila chvílemi spíš jako gardénie nebo jemná tuberóza. V závěru je pak cítit zemitě sladká ambra.

Z hlediska vůně jsou oba parfémy v podstatě rovnocenné a o tom, který se vám bude zdát lepší a povedenější, rozhodne už váš vkus.

Ovšem u pánských vůní je nutno přihlédnout ještě k jednomu aspektu - k mužnosti. Když se navoníme, často chceme nejen hezky vonět, ale také zapůsobit na druhé pohlaví - i když zrovna nechceme svádět, kompliment vždycky potěší. A tady Opium pour Homme vyhrává na celé čáře.

The One je vůně pěkná, jemná, ale naprosto postrádá jakékoli znaky, které by napověděly, že je to pánská vůně. Kdyby mi ji někdo dal k vyzkoušení v nějakém neoznačeném flakonu, řekla bych, že je dámská, a pokud by trval na tom, že není, možná bych byla ochotná připustit unisex. S klidným svědomím ji doporučuji všem ženám, kterým se líbí třeba Pur Désir de Gardenia, 24, Faubourg Eau Délicate, Hiris , La Chasse Aux Papillons, Notre Flore: Cèdre a další vůně s hebkým cedrem a bílými květinkami (i když je nutno se smířit s tím, že v této podobě The One vydrží jen nějakou dobu - potom s vámi zůstane hlavně ten cedr spolu s ambrou a trochou koření).

Doporučuji ji i mužům, díky dřevům se nemusíte bát nějakého zženštilého odérku.

Zato Opium pour Homme bych ženám rozhodně nedoporučila. Jedině lesbičkám, až dostanou škodolibou chuť vyzkoušet si, jaké to je procházet se po ulici se špalírem zmatených heterosexuálních žen v závěsu. Opium je zřejmě první pánská vůně, která mě opravdu vzrušila; mám i jiné oblíbence, ve kterých chlapi hezky voní a jsou tak přitažlivější, ale Opium pour Homme voní jako mužské tělo. Nemám tím na mysli mužský pot nebo nedejbože nějaké jiné tělesné tekutiny (viz Kouros a jeho specifický odér na pomezí drtivé mužnosti a bezdomoveckého kutlochu pod mostem), ale čistou mužskou pokožku nenasáklou žádným navoněným sprcháčem nebo deodorantem. Nevím, jaké složky se o tento dojem zasloužily, fungují však jako základ pro ty ostatní, jako byste si na odhalenou hruď čisťounkého samečka narovnaly kousek skořice a pár cedrových a santalových hoblin.

Pánům se omlouvám, že v recenzi oslovuji hlavně ženy, přestože obě vůně jsou určené především pro ně; ale i tak jste jistě pochopili, že s Opiem rozhodně neprohloupíte. Doporučuji ho pro denní i večerní nošení a to zvláště nesmělým ajťákům, protože s Opiem je podle mého názoru na rozdíl od nejmenovaného deodorantu reálně možné dosáhnout axe efektu. The One je zase jedna z těch vůní, které si můžete půjčovat s přítelkyní, u mužů ovšem vyžaduje trochu odvahy vzít si na sebe jemnější vůni. Doba, kdy se pánové zcela běžně voněli pomerančovým květem či fialkam však není zase tak daleko.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější