Top 10 nejdražších vůní na světě

Taky byste si mysleli, že nejdražší vůně nebo flakon na světě bude od nějaké tradičně luxusní značky jako je Clive Christiana, Chanel, Caron, Guerlain, nebo tak něco? Až donedávna tomu tak skutečně bylo. Primát, zapsaný i do Guinessovy knihy rekordů, držela vůně Clive Christian Imperial Majesty se svou cenou 12 721 dolarů za unci.

V roce 2011 ale značka DKNY vydala svou novou vůni, Golden Delicious a u té příležitosti nechala vytvořit flakon známý jako Golden Delicious Million Dollar Fragrance Bottle.

Je jasné, proč vznikají takovéto jedinečné parfémy. Každý se chce odlišit a kdo může, rád si za raritu připlatí. Ve většině případů z top 10 nejdražších vůni naleznete v exkluzivním flakonu také odpovídající exkluzivní obsah. Ne tak v tomto případě: milionová láhev totiž ukrývá stejný obsah, jako láhev za šest stovek korun z eshopu.

Pojďme se tedy podívat, za co byste mohli utratit, když ne rovnou milion, tak aspoň pár set tisíc zbytečných dolarů. U těchto top parfémů, se uvádí ceny za unci, budeme se toho držet, ale ať máte představu: jedna unce je zhruba třicet mililitrů (přesně 29,576 ml). Takže si představujte prostě „malilinkatou roztomilou třicítečku“.

1. místo: Záhadný osud flakonu

Vůně DKNY Golden Delicious Million Dollar Fragrance Bottle

Vydáno v roce 2011, flakon ve tvaru zlatého jablka, vyrobený ze žlutého a bílého 14karátového zlata byl ručně pokryt drahokamy v počtu 2909. Mezi drahokamy jsou především brilianty o různých karátech, ale safíry, tyrkysy a rubíny. Celá ta sranda je vyvedená jako reliéf zobrazující New York a pana Martina Katze, autora flakonu, to stálo 1500 hodin času. No, možná ho měl věnovat něčemu jinému. Cena je z názvu patrná.

Flakon absolvoval turné po světě a poté měl být prodán nějakému parfémovému nadšenci a celý výtěžek měl jít na charitu. Bohužel se mi nepodařilo dohledat, zda se tak opravdu stalo. Nemáte ho někdo doma?

2. místo: Diamanty ve zlatě

Vůni Clive Christian Imperial Majesty najdete v našem katalogu

Sesazený šampion ve flakonu Baccarat má hrdlo zdobené podle diadému, sloužícímu ke korunovaci britských královen. Je ze 18-ti karátového zlata ozdobený pětikarátovým diamantem. Součástí je box z ebenového dřeva se zlatými a platinovými detaily, vyložený sametem.

Flakony byly vyrobeny v počtu 10 kusů, pět z nich bylo uloženo od archívu. Cena je $12 721 za unci.

A obsah? No to je celkem dostupná, notoricky známá Clive Christian No. 1, jejíž autorem je Roja Dove a kterou si můžete nechat nalít do i flakonu dle vlastního návrhu. Jako Elton John, který tuhle vůni vlastní ve flakonu ve tvaru klavíru.

3. místo: Posvátná pyramida s ametystem

Baccarat Les Larmes Sacrees de Thebes

Posvátné slzy z Théb vytvořila parfumérka Christine Nigel voní po myrze, kadidle, jantaru, jasmínu, pelargónii, ylangu, kardamomu a dalších. Cena za unci v ručně vyráběném flakonu Baccarat ve tvaru pyramidy s ametystem jako víčkem je $6 800.

4. místo: Ještě luxusnější Chanel

Chanel Grand Extrait

Grand Extrait je čistý parfém No. 5 v ručně vyráběném flakonu a boxu, který se vyrobí jen v počtu několika kusů ročně. Jeho cena je $4 200 za unci.

5. místo: „Levnější“ verze v zlaceném křišťálu

Vůni Clive Christian No.1 najdete v katalogu Arome

Tak tuhle vůni už známe z Imperial Majesty. Ale pokud si ji koupíte v „obyčejném“ křišťálovém flakonu s pozlaceným hrdlem, výrazně ušetříte. Dáte pouhých $2 150 za unci. Cena platí jak pro verzi pro ženy, tak i pro muže.

6. místo: Limitovaná edice Hermesu

Hermés 24 Faubourg Extrait

Extrait jinak celkem běžné vůně byl vyroben jen v počtu 1000 kusů. Flakony jsou křišťálové, značky St. Luis a když po něm zatoužíte, bude vás to stát 1 500 dolarů za unci.

7. místo: Caron Poivre

Vůni Caron Poivre najdete v katalogu Arome

Nejdražší parfém značky Caron stojí 1 000 dolarů za unci a voní především po červeném a černém pepři, hřebíčku a řadě dalšího koření. Má ale také bohaté květinové, karafiátové srdce. Samozřejmě je balený v Baccarat láhvi lemované bílým zlatem.

8. místo: Luxusně pojaté květiny

Vůni Joy Jean Patou najdete v katalogu Arome

Už v roce 1929 vznikla tahle legenda vonící po deseti tisících květů jasmínu a 336 květech růží, skrývajících se v každém flakonu. Za tolik květin je třeba zaplatit. Dáte 800 dolarů za jednu unci.

9. místo: Klenotník stvořil dešťovou vůni

Vůni Jar Parfums Bolt of Lightning najdete v katalogu Arome

JAR znamená zkratku jména J. A. Rosenthal, klenotníka, který stvořil tento parfém. Chtěl interpretovat vůni vzduchu po blesku, vůni bouřky a deště .

Za vůni deště ve flakonu od klenotníka Rosenthala zaplatíte $765 za unci.

10. místo: Opěvovaná vůně citrusu

Vůni Annick Goutal Eau d’Hadrien najdete v katalogu Arome

Citrusová unisex vůně z domu Annick Goutal vznikla už v roce 1981 ve spolupráci Annick Goutal s parfumérem Francisem Camailem. V roce 2008 se dostala do síně slávy FIFI Awards, jedné z prestižních cen v oblasti parfémů. Za unci původní vůně dáte 442 dolarů.

Já bych asi do investice tohoto typu nešla. Přece jen, parfém, to je pomíjivá a nestálá záležitost. A co vy? Zainvestujete?

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

munu 08.06.15 10:27

Tak se mi díky panu Kopčákovi z Ingredients dostal do rukou materiál o novince No. 1 Passant Guardant od Clive Christian, která se se svou cenou 219 195,– dolarů za 30ml umisťuje na 2. místě a posouvá všechny příčky krom první o jednu dolů.
Flakon byl vyroben pouze jeden u příležitosti otevření Salonu parfémů v londýnském Harrods a tam je také možné si jej koupit :)

Příspěvek upraven 08.06.15 v 10:32

Bublinkavpudinku 05.06.15 16:02

@munu
Já bych si udělala jen takovou skromnou zásobu :) tři, čtyři kousky, abych se mohla s vůní pozvolna „rozloučit“ :)

Sicilanka 05.06.15 09:08

Tady nejde o „předražený“ obsah, ale o sběratelský kousek jako takový, jehož unikátnost spočívá především ve velmi omezeném množství, ve kterém se vyrobí. Po Modrém Mauriciu také filatelisté šílí, neboť se nelepil na každý druhý dopis :lol:
Bála bych se mít takový kousek doma už jen proto, jak by se mi při přesunech z jedné poličky na druhou tak třásla ruka, že by určitě zafungoval Murphyho zákon :lol:
Mě by úplně „stačil“ parfémek od YSL Paris L'Edition Venini v celosvětové sérii pouhých deseti kousků, bratru za „směšných“ 6.000,– EUR :P

Píďalka15 04.06.15 12:49

Ty joooo tolik peněz :-)

munu 04.06.15 09:09

@Bublinkavpudinku Z téhle investice bych právě měla strach. Přece jen ty parfémy nevydrží věčně. I ta archivace, jako je to třeba v případě Imperial Majesty, je mi záhadou. Jedině, že to pojmou jako starožitnost, sběratelský kousek, který možná bude nabývat na hodnotě. Ale hodnota obsahu bude určitě klesat.
Takže zásobovat se běžnými vůněmi, protože se přestaly vyrábět, mi přijde dost riskantní investice.

Frantatata 04.06.15 01:36

Zde si počtěte obšírněji: :! :! :!
http://www.therichest.com/…ve-perfumes/

Příspěvek upraven 04.06.15 v 01:39

Bublinkavpudinku 03.06.15 18:55

Tolik peněz, to už je opravdová sběratelská vášeň. Ale chápu to. Každý něčemu propadáme. U jedné jsou to šaty. U druhé šperky.
Tolik peněz bych rozhodně neinvestovala. Můj limit je v řádu par jednotek tisíc. Pokud by se ale jednalo o mou milovanou vůni, která by se mela přestat vyrábět, investovala bych do zásob i více.

Příspěvek upraven 03.06.15 v 18:56

Přidat komentář

Nejčtenější