Jak se vyrábí vůně deště

Ke vzniku Taj Mahal se váže příběh lásky, který dojímá již celé generace návštěvníků. Když šáhovi Jahanovi zemřela milovaná manželka Mumtaz, rozhodl se postavit pomník jejich lásce. Šáh svou ženu velmi miloval a jejich společnou vášní byly i attary – indické parfémy na olejové bázi. Říká se, že šáh od smrti milované Mumtaz už nikdy žádný parfém nepoužil.

Snad právě tato jejich společná vášeň zapříčinila, že malá obec Kannauj ležící kousek od Taj Mahalu, je proslavená svými attary. Ale možná se vonné esence v Kannauj vyrábí odnepaměti. Každopádně je dnes Kannauj centrem indické historické parfumerie a většina obyvatel obce je nějakým způsobem zapojena do výroby olejových esencí z růže, jasmínu či vetiveru.

Takových městeček bude po světě jistě mnoho, ale Kannauj je něčím zcela jedinečné. Jeho obyvatelé dokáží zachytit vůni deště.

Asi všichni znáte tu specifickou vůni, která se zvedá ze země při letním dešti po horkém dni. Trochu sladká, zemitá a trochu svěží. Ta vůně má své jméno: Petrichor – krev kamenů. Název, pocházející z řeckých slov „petra“ (skála) a „ichor“ (tekutiny v žilách bohů z řeckých bájí), vymysleli australští vědci, kteří v šedesátých letech zkoumali původ této vůně.

Přišli na to, že během období sucha skály, kameny a půda absorbují mnoho organických sloučenin ze vzduchu, z rostlin i bakterií. Základem těchto sloučenin je složitý olej, který produkují rostliny, aby zabránil v suchém období semenům klíčit a tak zahynout nedostatkem vody. Déšť pak způsobí uvolnění těchto sloučenin do ovzduší. Čím více a déle bylo sucho, tím intenzivnější je pak vůně deště, vůně petrichoru.

Vědci dokonce pomocí vysokorychlostní kamery uvolňování petrichoru natočili.

Proto se vůně liší oblast od oblasti, podle rostlin, které tam rostou, podle složení půdy a mnoha dalších faktorů. A proto také je vůně nejintenzivnější v oblastech s dlouhými obdobími sucha a prudkými dešti, třeba právě v Kannauj. Za pomoci starobylých destilačních nástrojů zde obyvatelé z hlíny a santalového oleje vyrábí Mitti Attar, vůni prvních osvěžujících kapek monzunového deště dopadajících na suchem sužovanou zemi.

Pižmové pokusy evropských parfumérů

Nejen v Kannauj zachytávají vůni deště do flakonů. I evropští parfuméři se o to více či méně úspěšně pokouší. Bohužel, mnoho z nich do parfémů se slovem „déšť“ v názvu interpretuje nějaký druh čistoty, takže to většinou končí bílým prádlovým pižmem.
Jsou ale světlé výjimky. Určitě znáte Aprés l’Ondée („Po dešti“) od Guerlain. To je průzračná, svěží vůně zahrady čerstvě po dešti. Vidím ji akvarelově a fialově. Je nostalgická a na necvičené nosy může působit možná i trochu starobyle.

Nepůjdeme daleko pro další skvost z dílny Guerlain, dnes už bohužel nesehnatelnou, Quand Vient La Pluie („Když přijde déšť“). Tyto dvě vůně mají mnoho společného a zde na Arome už jsou dvě výborné recenze od DomenicyAdy , tak snad jen dodám, že QVLP nepůsobí tak obstraktně a průzračně, je obohacená i právě o ty o zemité tóny, které ve vás dokáží vyvolat vůni kapek dopadajících na zemi, na květiny a bylinky.

Pro mě ale synonymum deště uzavřeného v láhvi znamená vůně La Pluie od Miller Harris. Má hodně společného s Aprés l’Ondée . Obě působí akvarelově a nostalgicky a mají krásný vintage nádech. La Pluie je ale zemitější. Představuje pro mě první kapky deště dopadající na prašnou polní cestu po dlouhém období sucha a ulpívající na zlátnoucím obilí. V La Pluie cítím vůni moknoucího prachu i ořechovou vůně zralých obilných klasů.

Máte také svou vůni deště ve flakonu? A která to je?

(zdroje: The Atlantic, Wikipedia, io9.com)

Autorka je kmenovým autorem blogu frangipani.cz


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek

Reklama

marcelka01 23.08.15 14:08

Pěkný článek :)

Milosko 23.07.15 07:56

Souhlas, Geosmin jsem sice ještě neovoněl jelikož je pekelně drahý ( ale pak stačí jen stopové množství ), ale měl bych snad v nejbližší době dostat malý vzorek. Jsem docela zvědavý. Pracuji teď na fialkovém akordu a bylo by super tu fialku zasadit ve finálním parfému do mechu a celé tomu navodit atmosféru těsně po dešti v lese s trochou dřevitých tónů :lol:

gonga 15.07.15 09:27

Článek je sice zajímavý, ale tvrzení o „složitém oleji“ z rostlin je poněkud nepřesné ne-li úplně klamné. Je samozřejmě pravda, že na „vůni deště“ se podílejí i obsahové látky z rostlin, jejich semen a rostlinných částí, ale zamyslel se autor nad tím proč déšt voní sice všude jinak (to ty rostliny a další složky) a přitom v základu stejně? To je proto, že na „vůni deště“ se podílí sloučenina produkovaná půdními Aktinomycetami (bakterie) zvaná Geosmin.Ta je při dešti uvolňována do ovzduší a naše nosy jsou na ni extrémně citlivé i v extrémně nízkých koncentracích. Zajímavé také je, proč je lidem po celém světě tato vůně tak příjemná, ale o tom si můžeme povídat v dalším příspěvku, pokud někdo bude reagovat na tento… :-)

Příspěvek upraven 15.07.15 v 09:27

ijáček 13.05.15 13:19

Opět pěkný článek. Jen tak pro zajímavost jsem si Mumtaz a Jahana našla:

Elalice 12.05.15 14:41

Vůně deště? Pro mě jednoznačně Féminin Pluriel od Maison Francis Kurkdjian . Je to jemná a křehká vůně deště stvořená pro vodní vílu, která v šatech z pápěří tančí na listech leknínu.


Reklama


Reklama

Nejčtenější