Hornero

Značka:

Fueguia 1833

Rok:

2010

Složení (ověřené)

vetiver; oppoponax tangerinka

Popis parfému:

Kolekce Fabula Fauna.

Parfuméři:

Bedel Julian

  • 28.05.16

Nejdříve jsem zapátrala, co španělský název Hornero znamená. Věřte nevěřte, je to drobný zpěvný ptáček s českým názvem lesňáček zlatotemenný. Jeho domovinou je oblast Severní a Střední Ameriky, kde v průběhu roku migruje. Z našeho hlediska by nemuselo být nezajímavé přijít, pardon přiletět, k Lesňáčkovým domů. Pomineme-li fakt, že mají obydlí postaveno ze směsi bláta a dřeva, interiér si s oblibou zútulňují kořínky vetiveru.
Pokud bych nanesla vůni naslepo, v prvních desítkách vteřin bych měla jasno – arabka! Unáhlených soudů je třeba se vyvarovat – nikoliv mešita, ale chrám svatého Mikuláše na Malé Straně. Nikoliv vřava a zmatek orientálního tržiště, ale odtažitá a vznešená barokní Praha. Vůni kočíruje opoponax – přináší chladivou voskovost kostelních lavic, cítíte kadidlovou vůni hořících bledých štíhlých svící. Nad vámi se klene mohutná, zlatě zdobená klenba, tak vysoko, a přesto hrozící rozdrtit vás svojí tíhou v jediném okamžiku. Venku už nastal soumrak a já se ocitám v méně honosných částech Matky měst. Dlažební kostky jsou ohlazené, místy jimi prorůstá tráva, ve vzduchu se drží vlhká vůně stromů, keřů a nedaleké řeky. Hluk dopravy sem nedoléhá, ticho je téměř hmatatelné. Jedna po druhé se pomalu rozsvěcují plynové lampy ….

Vůně je moc krásná. Pryskyřičná, kadidlová, vetiver se postará o to, aby to celé nepůsobilo tak moc temně a depresivně. Uváděnou tangerinku jsem necítila. K jaké jiné vůni bych ji přirovnala? Snad trochu k Santal Royal od Guerlainu, ale ta je těžší, sladší. Ještě mě napadá Parfum Sacré, ale tady je podstatně více složek, vůně má méně lineární vývoj. Kam toho ptáčka zpěváčka nosit? Toť otázka – z kanceláře by vás pravděpodobně vykázali, vzít ho někam do šumu – to by bylo pod jeho úroveň. Což takhle na Hej Mistře, vstaň bystře!? To je ale jenom jednou za rok, a ještě k tomu v zimě …..!

Nahlásit

Hodnocení parfému Fueguia 1833 Hornero

Líbí se mi (1) 100%
 
Neutrální (0) 0%
 
Nelíbí se (0) 0%

Reklama


Reklama