Oajan

Značka:

Parfums de Marly

Rok:

2013

Složení (neověřené)

HLAVA: skořice, med, vonokvětka

SRDCE: benzoin, labdanum, pravá ambra, pelyněk
ZÁKLAD: pačuli, pižmo, vanilka, fazole tonka

Popis parfému:

Arabian Breed Collection

Kategorie:

orientální

  • 06.05.14

Dle čínského kalendáře nastal rok koně, tak nadešel čas na značku Parfums de Marly, která vyrobila vůně k poctě koní.

Začínám jednou z pěti klisen proroka Mohameda, klisnou Oajan neboli Obajan. Tyto klisny prokázaly prorokovi největší poslušnost a oddanost, když v roce 622 n.l. prchal z Mekky do Mediny.
Po vyčerpávajícím trysku pouští, sesedl prorok a jeho stoupenci v oáze z koní, že chvíli spočnou a dají koním napít. Všem se už dělali před očima fialová kolečka a zelené osmičky žízní a vyčerpáním, tak se hrnuli k napajedlu. Jen prorok ne, usedl do písku k meditaci a hned ho postihlo další vidění, no, ono v tom vedru se není co divit, takový úžeh udělá své. Mohamed se okamžitě vymrštil z písku a zařval …„na koně a padáme, hoši , jsou nám v patách“…samoz­řejmě , že se to minulo účinkem a všichni dělali, že ho neslyší a pokračovali k vodě. Tak se jal Mohamed zběsile troubit na roh. To zabralo, sice jen na pět klisen, které se už přes ten nával nevešly k napajedlu a tak patolízalsky přicválaly ke svému pánu. Proroka to naprosto okouzlilo a tyto vyvolené, po této události pojmenované Al Khamsa (všech pět), se staly zakladatelkami chovu arabského plnokrevníka.
Oajan patří do Al Khamsy a voní tak , že by se každému jejímu jezdci sbíhaly sliny, sladce ambrově, skořicovo medově a lehoulince nahořkle po pelyňku, který tomu dodává skoro neznatelný absintový tón. Tuto variaci, skoro v totožné podobě, znám z arabky Idbaa od Mischal Muzaffar Itarji. Vlastě bych je od sebe asi nerozeznala… nebo ano, Oajan je mnohem, mnohem jemnější a sametovější… jako nozdry plnokrevné arabské klisny.

Nahlásit

Hodnocení parfému Parfums de Marly Oajan

Líbí se mi (12) 92%
 
Neutrální (1) 8%
 
Nelíbí se (0) 0%

Reklama


Reklama