Guerlain: Jicky

Stejně jako k L'Heure Bleue i k Jicky se váže melancholicky romantická legenda: Aimé Guerlain (syn zakladatele firmy) se na studiích v Anglii zamiloval do dívky, která se jmenovala Jicky. Jenže se musel vrátit do Francie a Jicky zůstala v Anglii. Po dlouhých letech (legenda neupřesňuje po kolika, ale Aimé Guerlain převzal firmu po otcově smrti v roce 1864 a Jicky vznikla v roce 1889) si na lásku z mládí zavzpomínal a stvořil na její počest Jicky, která měla obrovský úspěch a vyrábí se dodnes. Méně romantická pověst hovoří o poctě strýci Jacquesovi Guerlainovi, který měl přezdívku Jicky. Parfém patří spolu s Eau de Cologne Imperiale z roku 1853 nejen k nejstarším dodnes vyráběným vůním nejen značky Guerlain, ale k nejstarším vyráběným vůním vůbec. Patří jí ještě jiné prvenství - údajně jde o první parfém, který obsahoval kromě přírodních i syntetické složky.

Jicky je skutečně nádherná vůně a není divu, že stále patří mezi oblíbené. Voní sice klasicky, ale nikoli výhradně elegantně - snese i bezstarostnou romantiku nebo extravaganci. Určitě také není jen pro zralé ženy, naopak, umím si ji představit na velmi mladé ženě. Řekla bych, že zkrátka vyžaduje mladého ducha - fyzický věk už je potom druhotný :) Začátek je svěžejší, ale ten nevydrží moc dlouho.

Nejvýraznějšími složkami po rozležení jsou vanilka, kouřový opoponax, levandule a živočišný tón cibetu. Ten živočišný tón nemá nic společného s pižmovou tíhou Samsary nebo nedejbože Kingdomu, je velmi jemný, jako vůně čisté lidské kůže.

Levandule jí dodává bylinnou jemnost, vanilka spolu s ambrou sytou, hladkou, lehce medově a kakaově voskovou sladkost (naposledy jsem takovou cítila po mnoha hodinách na samém konci Safari; najdete ji také v Bal a Versailles či Parfum Sacre). Kouřové vůně je jen špetka - Jicky je dost podobná Shalimaru, ale méně kouřová, méně výrazná, méně vanilková a díky levanduli taková chladnější.

Na ženě, s jejíž vlastní vůní živočišné tóny v Jicky přesně zarezonují, bude tahle vůně zatraceně sexy; možná se na ni přilepí přivábený sameček, aniž by tušil, co ho to vlastně táhne, protože Jicky je, pokud to s ní nepřeženete, nenápadná a drží se pěkně na kůži.

Jicky bývá uváděna jako unisexová, podle mého názoru je však spíš ženská. Ze začátku, než se rozležela, by slušela asi i muži, ale potom už bych si ji jako pánskou představit nedokázala.


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Daniela44 14.01.12 10:24

To je tak radostná vůně, a mile starosvětská. Pod vlivem krásný reklamy si představuju, jak svůj sporťáček řídí, v chladném, prosluněném anglickém jaru, čerstvě zamilovaná Constance z Milence Lady Chatterleyové :) Romantika pro holky, i dospělý! Hodně tam cejtím Shalimar, ale Jicky má to, co se mi na Shalimaru líbí (šťavnatý citrón jenom s troškou kadidla) a narozdíl od něj, chladnýho vlhkýho mrzouta, Jicky je čerstvá levandulí a rozmarýnou. Tím je taky ženská. A samozřejmě to celý si lebedí v typicky vymazlenym nejhladším guerlainovskym pudru. Mám EDP a jsem zvědavá na čp.

marly 16.02.10 13:52

na prvýkrát ma prekvapilo, že Jicky je vlastne moderná, vôbec nie starodávna vôňa. žiaľ, nádherný svieži závan bergamotu a levandule zmizol po pár minútach a udrela naozaj rozpálená, horiaca pneumatika, čierna guma, pelendrek s odkvitnutými pelargóniami, divná sladkosť vanilky a spaľovanie organického uhlíka… po asi pol hodine sa zmierni a vôňa sa, chvalabohu, usadí na pravej vanilke, niečo zmyselné a mimovoľné, čo postupnie doznieva.

Mitzi 07.02.10 23:06

Ado, tohle je krásně vystiženo: „Na ženě, s jejíž vlastní vůní živočišné tóny v Jicky přesně zarezonují, bude tahle vůně zatraceně sexy; možná se na ni přilepí přivábený sameček, aniž by tušil, co ho to vlastně táhne..“ Manžel se mě na ni někdy ptá s podivným výrazem nelibosti a jindy sám od sebe řekne „dneska nádherně voníš“. Asi opravdu záleží na momentálním rozpoložení (náladě i chemii) nositelky, záleží určitě i na materiálu oblečení… někdy je opravdu DOKONALE svůdná!

Mitzi 08.11.09 22:58

Tak to já taky chci :D Mám parfém a určitě chci ještě EdP, protože jsou jiné, EdP je svěžejší, parfém přejde rychle do klidné jemně kouřové fáze a v té pak drží celý den. Nic proti, ale ráda bych si uchovala ten svěží nástup levandule a rozmarýny se špetičkou bergamotu o něco déle.

Zimulka 02.10.09 12:52

Tak už mám zatím alespoň odstřik edp a líbí se mi moc. Určitě chci celý flakon .. :-)

WildOrchid 06.02.09 01:58

Bohuzel tohle je prvni vune, ve ktere citim gumu :( opravdu gumu, jako pneumatika palici se na slunci, mozna malinko polita shalimarem. Dala jsem si ji na noc, ale budu ji muset beze smyt

Alena 22.11.08 15:53

Četla jsem v autobiografii B.Bardot,že tuto vůni měla dost oblíbenou.Kdysi jsem ji zkoušela,ale mně připomínala Diorellu.

Zimulka 06.11.08 21:21

Jicky se dá očichat i koupit v Praze v L'Institute de Guerlain, Dlouhá 704/16, Praha 1. A mimochodem, je opravdu krásná. Chystám se na ní ;o)

Svatka 18.10.08 19:36

Tuto „starodávnou“ vůni toužím očichat, taky kvůli složení a Adina popisu. (a pak by se možná vidělo!), ale zatím jsem na ni nenarazila. Lze na ni v Brně vůbec narazit?

eva 24.06.08 21:51

Podle mého názoru je obrovský rozdíl ve verzi edt x edp: edp na mě působí čistě pánsky, edt naopak jako dámská a na mužích si ji ani nechci představovat :) Mimochodem edt je krásná neotřelá vůně na léto, v základu se dá vystopovat opět typická „guerlainovina“ a osobně tady cítím i částečně Shalimar, řekněme jeho lepší já :)

Přidat komentář

Nejčtenější