Guerlain: Jicky

Stejně jako k L'Heure Bleue i k Jicky se váže melancholicky romantická legenda: Aimé Guerlain (syn zakladatele firmy) se na studiích v Anglii zamiloval do dívky, která se jmenovala Jicky. Jenže se musel vrátit do Francie a Jicky zůstala v Anglii. Po dlouhých letech (legenda neupřesňuje po kolika, ale Aimé Guerlain převzal firmu po otcově smrti v roce 1864 a Jicky vznikla v roce 1889) si na lásku z mládí zavzpomínal a stvořil na její počest Jicky, která měla obrovský úspěch a vyrábí se dodnes. Méně romantická pověst hovoří o poctě strýci Jacquesovi Guerlainovi, který měl přezdívku Jicky. Parfém patří spolu s Eau de Cologne Imperiale z roku 1853 nejen k nejstarším dodnes vyráběným vůním nejen značky Guerlain, ale k nejstarším vyráběným vůním vůbec. Patří jí ještě jiné prvenství - údajně jde o první parfém, který obsahoval kromě přírodních i syntetické složky.

Jicky je skutečně nádherná vůně a není divu, že stále patří mezi oblíbené. Voní sice klasicky, ale nikoli výhradně elegantně - snese i bezstarostnou romantiku nebo extravaganci. Určitě také není jen pro zralé ženy, naopak, umím si ji představit na velmi mladé ženě. Řekla bych, že zkrátka vyžaduje mladého ducha - fyzický věk už je potom druhotný :) Začátek je svěžejší, ale ten nevydrží moc dlouho.

Nejvýraznějšími složkami po rozležení jsou vanilka, kouřový opoponax, levandule a živočišný tón cibetu. Ten živočišný tón nemá nic společného s pižmovou tíhou Samsary nebo nedejbože Kingdomu, je velmi jemný, jako vůně čisté lidské kůže.

Levandule jí dodává bylinnou jemnost, vanilka spolu s ambrou sytou, hladkou, lehce medově a kakaově voskovou sladkost (naposledy jsem takovou cítila po mnoha hodinách na samém konci Safari; najdete ji také v Bal a Versailles či Parfum Sacre). Kouřové vůně je jen špetka - Jicky je dost podobná Shalimaru, ale méně kouřová, méně výrazná, méně vanilková a díky levanduli taková chladnější.

Na ženě, s jejíž vlastní vůní živočišné tóny v Jicky přesně zarezonují, bude tahle vůně zatraceně sexy; možná se na ni přilepí přivábený sameček, aniž by tušil, co ho to vlastně táhne, protože Jicky je, pokud to s ní nepřeženete, nenápadná a drží se pěkně na kůži.

Jicky bývá uváděna jako unisexová, podle mého názoru je však spíš ženská. Ze začátku, než se rozležela, by slušela asi i muži, ale potom už bych si ji jako pánskou představit nedokázala.

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější