Kolik pižem znáš... 1.

Co se vám vybaví, když se řekne "pižmo"? Historická vonná látka, kterou se polévaly rokokové dámy, moderní čisté vůně nebo něco nelichotivého, spojeného s "přirozeným" aromatem lidského těla? Přečtěte si, jaká byla cesta pižma dějinami parfumerie, a recenze na orientální i západní parfémy s touto složkou.

Pravé pižmo je výměšek pachové žlázy samce kabara (jelínka) pižmového, latinsky Moschus moschiferus. Kabar pižmový je menší než normální jelen, Wikipedie uvádí, že je v kohoutku vysoký 50-70 cm a váží mezi 7 a 17 kilogramy. Vyskytuje se mimo jiné v Indii, Pákistánu, Tibetu a Číně. Pižmo bylo v těchto oblastech známé už ve starověku, už tehdy však bylo vzácné a voněli se jím pouze vládci. Za nejkvalitnější pižmo je považováno tonkinské (z Tibetu). O jeho trvanlivosti a pronikavosti se vyprávějí legendy; Napoleonova Josefína, která pižmo milovala, prý měla komnaty tak provoněné, že po její smrti voněly ještě několik desetiletí. Orientálním kurtizánám se zase pižmo mělo přidávat do jídla, protože potom při milostných hrátkách vydávaly svůdné aroma. V Brehmově životě zvířat se píše: „V době páření šíří samci okolo sebe opravdu nesnesitelný zápach pižma. Lovci tvrdí, že je jej cítiti až na čtvrt míle daleko.“ Maso kabara je prý pro Evropana nepoživatelné. Lovci a poté i kupci si při manipulaci s pižmovým váčkem zavazovali nos a ústa šátkem, jinak hrozila prudká bolest hlavy nebo dokonce krvácení z nosu.

Kabar pižmový na rytině z Ilustrovaného přírodopisu Johna George Wooda, vydaného v r. 1855.Kabar pižmový na rytině z Ilustrovaného přírodopisu Johna George Wooda, vydaného v r. 1855.

Surové pižmo má skutečně silný, velmi živočišný, čpavkový zápach, a musí se hodně naředit, aby se objevily příjemné tóny v něm přítomné. Molekula pižma má podobnou strukturu jako steroidy, a z toho zřejmě pramení jeho přitažlivost pro člověka: reagujeme na něj podobně jako na lidský feromon. Diane Ackermanová v knize A Natural History of Senses zmiňuje výzkum společnosti IFF , při němž bylo zjištěno, že ženy, které čichaly pižmo, častěji ovulovaly a dokonce snadněji otěhotněly, protože vůně pižma ovlivnila hladiny jejich hormonů.

Surovinu pro výrobu pižmu podobných vůní lze získat i z jiných zvířat - ondatry pižmové, tura pižmoně severního nebo kachnice laločnaté. Dalším zdrojem jsou rostliny, především oblíbený ibišek (též proskurník) pižmový - z něj pochází mošusové semínko (angl. „ambrette seeds“), v jehož vůni se, podobně jako u živočišného pižma, mísí nasládle vábivé i odpudivé tóny.

Protože pižmového jelínka je kvůli obsahu pachové žlázy v podstatě nutné zabít, je tento druh už dlouho ohrožen vyhynutím a jeho lov je v současnosti zakázaný. Kdykoli najdete ve složení vůně „tonkinské pižmo“, jde o jeho syntetickou náhražku.

Edit: není to nakonec tak úplně pravda - na Arabském poloostrově a v Indii jsou dnes farmy, kde se kabarové chovají a pižmo se z jejich žláz získává způsobem, který jim neubližuje a nenarušuje ani jejich milostný život. Orientální parfumerie proto mohou mít pravé pižmo k dispozici, stále je to však velmi drahá a vzácná ingredience. Za doplňující info děkuji Sáře z Parfémy Exclusive a doufám, že se na tu farmu opravdu podívá, jak má v plánu, a dozvíme se nějaké pikantní podrobnosti.

Mošusové semínko (ibišek pižmový)Mošusové semínko (ibišek pižmový)

Syntetická pižma

První syntetické pižmo vyrobil v roce 1888 chemik Albert Baur. Původně se snažil vynalézt účinnější trinitrotoluen, při reakci však vznikla sloučenina, která se vůní podobala pravému pižmu. Baur ji hrdě nazval tonkinolem, dnes je také známo jako Baurovo pižmo. Patří do skupiny nitro pižem. Chemik Heinrich Walbaum v roce 1906 izoloval hlavní vonnou složku přírodního pižma, keton, jemuž dal jméno muskon. O několik let později jiný chemik objevil další podobný keton, tentokrát v cibetu, výměšku cibetky, a nazval ho civeton. Mezi nitro pižma patří také xylenové, ambrettové nebo tibeten.

Nitro pižma se v parfumerii používala velmi dlouho a byla ceněna hlavně pro svou vůni, která velmi dobře imitovala nedostupné přírodní pižmo. V 80. letech se však zjistilo, že tyto sloučeniny, ač samy o sobě relativně dobře biodegradovatelné, se velmi snadno mění na toxické látky. Od jejich používání už se proto upustilo, nebo bylo povolené množství velmi zredukováno.

Po nitro pižmech následovala polycyklická pižma: Phantolid, Galaxolid, Fixolid, Tonalid, Cashmeran a další (jde o obchodní názvy sloučenin, ty odborné jsou poněkud nepraktické, např. Galaxolid je 1,3,4,6,7,8-hexahydro-4,6,6,7,8,8-hexamethylcyklo­penta-γ-2-benzopyran). Ani polycyklická pižma nejsou dobrá pro životní prostředí, kromě toho, že je jich spousta ve vodě, hromadí se i v rybách (především sladkovodních). Výzkumy zatím neprokázaly, že by byla pro člověka zvlášť nebezpečná, asi se vám ale nebude moc líbit, že byla (spolu s některými nitro pižmy) nalezena v lidském mateřském mléce. Proto se těhotným a kojícím ženám doporučuje nepoužívat kosmetické přípravky (krémy, tělová mléka) parfemované syntetickými pižmy, aby se jim děti zbytečně nevystavovaly.

Jaká vůně se vám vybaví nad obrázkem nažehlených prostěradel? Vůně čistoty? Omyl - to je pižmo...Jaká vůně se vám vybaví nad obrázkem nažehlených prostěradel? Vůně čistoty? Omyl - to je pižmo…

Galaxolid, velmi oblíbený mezi parfuméry (je např. ve vůních White Linen, Trésor nebo Soda od Comme des Garçons), svou vůní příliš nepřipomíná přírodní pižmo. Proč se naše preference časem posunuly od živočišných mošusů k čistým, označovaným jako bílá pižma? Pižmové sloučeniny se původně přidávaly do pracích a čisticích prostředků proto, aby svou nasládlostí zamaskovaly jejich nevábný chemický odér. Lidé chtěli, aby jejich prádlo vonělo co nejčistěji, výrobci tedy využili každý nový syntetický mošus, který voněl „hygieničtěji“ než ten předchozí. I v parfémů můžeme, zvlášť v posledních 20-30 letech, pozorovat postupný přechod od svůdných, lehce živočišných ke svěžím a čistým. Současná obliba čistých, až sterilních vůní bílým pižmům skutečně přeje.

Makrocyklická pižma, další skupina syntetických mošusů, mají jednu zvláštnost: cca polovina lidí je necítí. Parfuméři proto dávají do vůní směs více pižem, aby nežádoucí vliv zákazníkovy případné anosmie eliminovali. Mezi makrocyklická pižma patří Muskon, Habanolid (Glow, Clair de Musc), Ambrettolid, Exaltolid nebo Velvion (kolínská Velvione od Helmuta Langa stojí právě na tomto pižmu).

Nejnovější skupinou jsou alicyklická pižma, také se jim říká pižma 4. generace. Neustále vznikají nová a nová; Diane Ackermanová v A Natural History of Senses píše, že „vědci vyrobili dvacet umělých pižem“, což už dávno neplatí, Viktor Procházka, autor Základů parfumerie z r. 1957, se o přírodním pižmu zmiňuje ještě jako o látce používané do nejdražších parfémů, avšak „…v posledních letech bylo z velké části nahrazeno vůní synthetického Exaltonu“. Píše také o ambrettovém mošusu, který je „nejpoužívanější ze všech umělých mošusů“ (dnes je zakázaný, protože způsoboval přecitlivělost kůže na slunce a alergické reakce) a několika málo dalších pižmech.

Esprit Jeans, E. Arden Pretty Hot, Heidi Klum Shine: vůně, které mají přímo ve složení uvedený Cosmon.Esprit Jeans, E. Arden Pretty Hot, Heidi Klum Shine: vůně, které mají přímo ve složení uvedený Cosmon.

Nová pižma jako Cosmon, Muscenon, Nirvanolid nebo Serenolid jsou občas přímo uváděna ve složení parfému: jejich libozvučná jména jsou celkem atraktivní a vůbec nevzbuzují představu nějaké odporné chemikálie.

Pižmo nebo mošus? Dnes už raději pižmo, slovo mošus je vnímáno jako zastaralé, i když v některých případech zažité („mošusový olejíček“ jako specifický druh pižmové vůně). Slovo pižmo je hebrejského původu, vyvinulo se postupně, cestou přes staroněmecké bizamo, ze slova bāsām. Stejného původu je také balzám. Mošus má kořeny v řeckém moschos (μόσχος).

Pižmové parfémy

Pižmové vůně, tedy parfémy, v nichž je vůně pižma dominantní, jsou velmi rozmanité.

Orientální pižmové parfémy arabského původu, které se u nás dnes už dají celkem bez problémů sehnat, se dost možná podobají oněm dávným vůním s obsahem skutečného pižma. Třeba v Bait al Jawaharu ( recenze zde al Jawahar ) je zajisté silná dávka syntetické napodobeniny nějakého živočišného výměšku; střet s takovou vůní je jako přičichnutí k čistému Civetonu, s nímž jsem také měla tu čest. Dvě naprosto neoddělitelné vrstvy, jedna sladká a příjemná, druhá jako opar nad žumpou; nechcete čichat, nos se vám kroutí, ale musíte, protože to sladké je tak líbezné…

I v Orientě však mají v oblibě ty druhé pižmové vůně - bílé. Bílé pižmo se stalo označením pro čistý parfém vonící po vykoupaném těle (jistě, protože v mýdlech jsou svěží pižma!), vypraném oblečení nebo po samotném mýdle. Pižmo, jež voní po mýdle, které voní pižmem… Hledejte je pod názvy jako white musk, body musk, egyptian musk, clean musk. Recenze na typické představitele této kategorie z produkce arabské značky El Nabil budou v druhém dílu tohoto článku.

Černé pižmo (black musk) bývá naopak silné, výrazné, mužné, i když pořád sladké. Recenzi na jedno velmi výkonné najdete v tomto článku .

Naše západní kultura má také ráda bílé pižmo: velmi oblíbená vůně White Musk od The Body Shopu, která se vyrábí již od začátku 80. let a byla tou první čistou vlaštovkou, která nastartovala trend svěžích pižem, je toho důkazem. Neméně proslulý je White Musk od Jovanu.

Kombinace pižma a (nemýdlové) svěžesti: bílý čaj od Bvlgari je perfektním příkladem této kategorie. Hiver od Van Cleef & Arpels je směs pižma s citrusy a kořením. Fresh Musk od Jovanu byl osvěžen především pomerančem a pomerančovým květem.

Pižmo a vanilka dají dohromady naopak parfém hřejivý: pamatujete si Le Feu d'Issey, ozvláštněný navíc mléčnými laktony? Anna Sui Dreams , Calvin Klein Sheer Obsession nebo Joop! Muse jsou další huňaté šály vhodné k zimnímu zahalení.

Nevýhodou módních ultralehkých pižem je snížená fixační schopnost a tím i slabší výdrž vůně. Pižmo se odjakživa používalo jako „kotva“ pro ostatní složky parfému; aniž by samo nějak výrazně rušilo, drželo složky pohromadě a nedovolovalo jim moc rychle vyprchat. Lehká pižma však nemají tak dobré fixační schopnosti, a přičteme-li fakt, že hojně používaná makrocyklická pižma hodně lidí necítí, těžko se můžeme divit neustálým stížnostem na slabé parfémy s mizernou výdrží.

V druhém dílu tohoto článku vás budou čekat recenze nejen na slíbená pižma od El Nabilu, ale i na další exkluzivní i běžné parfémy!


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Bublinkavpudinku 14.06.15 09:13

Moc pěkné čtení :)

Sendy 29.01.12 22:41

Budu se držet raději slova pižmo. Nedělám si iluze, v mnoha případech je v parfému obsaženo xylenové pižmo, no, doufám a věřím, že ne ve všech. Mám snad i proto ráda arabské oleje a arabské vůně, jsou jaksi „uhlazenější“, tak doufám, že syntetika zde není na prvém místě. Mošusové vůně mám ráda. Některé výše uvedené parfémy se ovšem nedají vůbec srovnávat, pokud jde o konečnou podobu vůně. Muse od Joop! je pro mne sice jemný počin, avšak navýsost mošusový, jak název vypovídá. K této vůni se vždy a ráda vracím, je jedinečná. Ale pravé pižmo?
Samozřejmě arabské parfémové oleje, to je kapitola sama o sobě. Především CPO ze Saudské Arábie jsou mimořádně kvalitní, více než zmiňovaný El Nabil. Právě značka Arabian Musc je pro mne zárukou kvality. Tedy ty produkty, které pocházejí z města Džidda (Jeddah). Ani Arábie není jako Arábie. Nestačí nastudovat Wikipedii. Chce to na místo opravdu zaletět a je to docela o něčem jiném, Arabové rádi mluví o vůních, stačí jen naslouchat.

Příspěvek upraven 29.01.12 v 22:54

Medojedka 08.01.12 22:05

No, tak to je velmi zajímavé čtení, Ado, děkuji! :potlesk: Mám ráda For Her od Narcisa, mám EdP, a vůně je mi velmi příjemná, tak snad není škodlivá :?: .
Moc se těším na pokračování :kytka:

micak 08.01.12 21:37

Pěkný článek. Jen mám v sobě rozpor 8) , sama mám parfémů plnou poličku, ale myslím, že spousta uživatelek má i nejasnou představu, že musk sloučeniny zrovna nemusí být pro zdraví prospěšné, jak vyplývá i z pár výše uvedených příspěvků. Testování parfémů mi chybí, kdysi jsem četla jeden test zaměřný na musk sloučeniny, kde byly přímo i udané hodnoty ve vybraných parfémech a nemohu ho najít, našla jsem jen toto http://www.greenpeace.org/…ck-valent-n/
Bylo by fajn se rozhodnout o pořízení vůně i na základě takovýchto informací. Studovat tisíce věděckých článků o musk sloučeninách se mi nechce. Např. zmíněný Basier du Dragon se mi velice líbí, ale na základě této informace se jím polévat nechci. To je pár střiků ráno, pár odpoledne, do toho musk sloučeniny z prádla, z krémů, z mýdel a dalších výrobků o kterých třeba netušíme, že je obsahují…Rozhodně nezakazovat, ale bylo by fajn o nich vědět, být informován a svobodně se rozhodnout, jestli chci daný produkt používat. Složení kosmetiky z hlediska zdraví nepříznivých látek řeší ve svých testech německý Oekotest.de, ale bohužel testy nejsou přístupné zadarmo. Tedy většina. Ale větší informovanost by byla fajn. Snad není příspěvek moc offtopic. :roll:

Melissa 08.01.12 21:01

Krásný článek! Je vidět, že i chemie může být podána zajímavě :potlesk:

MS61 08.01.12 20:58

Klobouk dolů před autorkou! Mimořádně hodnotný článek, Arome obstojí v konkurenci velkých anglicky psaných webů o vůních na jedničku.

Velmi se těším i na druhou část s „konkrétními příklady“. Nabila/Arabian Musc si docela považuju, obzvláště Musc Noir. „Mošus“/pižmo, jak jsem po letech zjistil, patří ke složkám, které jsou mému krasočichu blízké. (První vnímaná vůně hluboko v osmdesátých letech: Denim Moschuss)

Michal

Jadorka 08.01.12 19:28

Překrásný článek.To jsem si početla a taky hodně dozvěděla.Teď vím co ve voňavce pořád hledám.Ado,díky moc . :palec: :potlesk:

1Miru 08.01.12 18:39

…mně nevadí bio - ale ten bio pach(rozuměj - moc bylinný, přírodní, případně lékárenský, atp. …). Mám,vcelku spotřebu těch matlátek na tělo a oleje - ty dobré - jsou už holt dražší, no. Ale děkuju.!.

Lencza15 08.01.12 17:31

Miru, a co tělové oleje? Na vlhkém těle se vsáknou skvěle, a umí i pěkně vonět (nebo to už je pro Tebe „extra bio“?).

Ada 08.01.12 15:48

Dove a Nivea jsou vzhledem k vůni zcela jistě parfémované pižmy. Otázka je, jakými. Zase bych nepanikařila.

1Miru 08.01.12 15:05

Ado, takže i klasická mléka od Dove nebo Nivey jsou na p*d.?. :oops:
Mně se právě ty jejich vůně líbí, no… Ale pokouknu se v té lékárně…
Děkuju.!.

Aviváže také nepoužívám - vadí mi ta matlavost ve vypraném prádle(jasně že dávám dle návodu a dostatečně máchám), protože pak dávám na tělo tu nevymáchanou „chemii“/aviváž…

Ada 08.01.12 14:45

Miru, možná něco neparfémovaného? Měla jsem od La Roche nějaký krém bez parfemace a určitě to nepáchlo. Poptala bych se v lékárně. Lavera má taky neparfemovanou­ řadu.

Maido, já aviváž doma pro jistotu vůbec nemám… ty parfemace jsou mi protivné. I u prášků dávám přednost obyčejným, tuhle jsem měla nějaké kapsle od Arielu a z těch tak urputně táhnul nějaký fialkový ionon, byla jsem ráda, když jsem je dopotřebovala.

1Miru 08.01.12 13:00

Parádní článek.! :P

…no, jenže čím se mám natírat - potřebuju dvakrát denně - aby to promastilo, ale vcuclo se a vonělo hezky, a ne bylinně či extra bio.?. :roll:

Maida 08.01.12 12:43

No, já osobně se snažím používat co nejvíce přírodní tělové kosmetiky, s aviváží taky šetřím DOKONCE někdy místo aviváže požívám ocet :lol: . Tak aspoň něco :lol: .

Ada 08.01.12 11:58

Maida: Alin: jeden střik parfému obsahuje tak malé množství, že bych se toho nebála - leda by ses v něm opravdu koupala :) Horší jsou kosmetické přípravky, když se dvakrát denně celá natřeš tělovým krémem s hezkou „krémovou“ vůní, dostane se ti toho do těla mnohem víc. Totéž z prádla (pižmo je hydrofobní, takže se do prádla „nalepí“ a nevymáchá se - proto prádlo tak hezky voní).

Fleur 08.01.12 11:40

Těším se na pokračování - konečně mám v tom pižmu pořádek!

malaeva 08.01.12 11:23

Krásný přehled! Ado, díky za rozbor.

alin 08.01.12 10:24

Pekný článok, Ada. Dobre padol k mojej rannej káve. …a na tej chémii niečo bude. Vždy si hovorím, že ktovie, čo také časté polievanie parfémami neskôr spôsobí. Tak radšej striedmo :)

Maida 07.01.12 23:34

Zdravím Adu a děkuji za článek i když pravda, chvilkami jsem si říkala, že taky nemusím vědět všechno :lol: .
Docela často mě napadá, nakolik je vlastně zdravé polejvat se vůněma (chemií) hlava nehlava :think: .
Tak zase další podněty k přemýšlení, díky!

suzana 07.01.12 22:02

Krásny článok, vďaka a teším sa na pokračovanie :kytka: :srdce:

barabizna 07.01.12 21:45

Podařený článek :) . Zrovna nedávno jsem přemýšlela, jak to vlastně s pižmem je. Čichala jsem poměrně často ke kabarovi a je pravda, že je to poměrně nářez. Tchoř je však cítit mnohem více. Pokud ale zůstane na ruce jen stopové množství po pohlazení, vůně to je nádherná. Naštěstí se dnes už téměř nepoužívá, i když černý trh stále kvete. Moc zvířat už vzhledem k parf. průmyslu už nežije. Konečně mám v pižmech trochu jasno. Díky za zajímavý článek :srdce: :mavam:

barbucha 07.01.12 21:28

Tak to je nářez… nejsem chemik, takže někdy mi to připadalo psaný sanskrtem :lol: , ale vyzobla jsem si tu Josefínu a nádherný zvětšený ibiškový semínko (mimo jiný, samozřejmě).

Obrat Pižmo, jež voní po mýdle, které voní pižmem je rozkošnej… Jenom by mě zajímalo, proč dávat přednost slovu „pižmo“ před mošusem - vzhledem k syntetickýmu původu zmíněný složky… to pižmo mi totiž daleko víc zavání echt živočišnem ;)

marly 07.01.12 20:31

Krásny článok, vďaka, Ado!!
Bývalá chemička vo mne zaplesala a zároveň som sa dozvedela kopu nového. Napríklad o tom, prečo toľko Aromáčok frfle, že napr. Noa od Cacharelu vôbec necíti.

Příspěvek upraven 07.01.12 v 20:32

Přidat komentář

Nejčtenější