Kosmetické přešlapy po čtyřicítce aneb co (ne)potřebuje zralá pleť?

Výběr kosmetiky je třeba přizpůsobit věku. I když si připadáte na prahu čtyřicítky stále mladá, je třeba si přiznat, že pleť už není to, co bývala. Potřebuje jinou péči než ve dvaceti letech. Které kosmetické kousky jsou pro „zralé“ ženy ideálními společníky a kterým se naopak obloukem vyhnout?

* Jakou kosmetickou péči potřebuje zralá pleť? Zdroj: Canva

Co potřebuje zralá pleť?

V první řadě je potřeba vědět, že tím, jak naše pokožka stárne, mění se také její potřeby. Zatímco ve 20 je pleť dokonale napnutá, někdy až porcelánová, bez vrásek a pigmentových skvrn, ve 30 už začíná ztrácet svou pružnost a elasticitu a ve 40 se objevují drobné vrásky, pleť může působit povadle a unaveně. Zkrátka přibývající roky se na naší pleti odrazí, protože stárnutí je přirozenou součástí našeho života.

Některé ženy ve středním věku mohou potrápit také nevzhledné pigmentové skvrny. Důležité je přiznat si, že po čtyřicítce nám pleť ukazuje všechny kosmetické i zdravotní přešlapy, kterých jsme se v „mládí“ dopustily. Pokožka totiž dokonale odráží životní styl i to, jak jsme o ni (ne)pečovaly. Minulost ale hoďme za hlavu a nyní se zaměřme na to, co naše pleť skutečně (ne)potřebuje.

Jaké kožní neduhy trápí ženy ve zralém věku:

  • vrásky
  • ztráta pevnosti a sjednoceného tónu pleti
  • hyperpigmentace
  • suchost, sklony k loupání a zarudnutí
Pleť si zaslouží kvalitní anti-aging péči. Zdroj: CanvaPleť si zaslouží kvalitní anti-aging péči. Zdroj: Canva

Jakou kosmetiku používat?

Po krizové čtyřicítce zjišťujeme, že si pleť zaslouží kvalitní péči, zejména v případě, že jsme o ni dříve příliš nedbaly. Nejlepší službu nám poskytne tzv. anti-aging kosmetika s vyšším obsahem vitamínu C, ovocných kyselin a antioxidantů. Zralá pleť potřebuje také dostatečnou hydrataci.

Skvělou službu jí dodají tyto látky:

„Céčko“ pleť detoxikuje a vyhladí. Stejně jako retinol je součástí mnoha krémů. Právě retinol je doslova zázrak proti vráskám a ztracenou pružnost navrací koenzym Q10. Zapomenout bychom samozřejmě neměly na kyselinu hyaluronovou, která je silnou zbraní proti stárnutí a je součástí některých pleťových sér. Aby pokožka zůstala pevná, potřebuje také kolagen. Všechny tyto složky jsou součástí anti-aging kosmetiky.

Ve skutečnosti budete potřebovat:

  • Hydratační denní krém ideálně s obsahem antioxidantů a UV filtrem, který pleť ochrání před sluncem.
  • Liftingový noční krém pro regeneraci pokožky s obsahem kolagenu a elastinu.
  • Pleťové sérum, které zesílí účinek krému.
  • Pokud máte pigmentové skvrny, přidejte kvalitní zesvětlující kosmetiku.
  • Čisticí anti-aging kosmetiku pro dokonalé odlíčení pleti.
  • Je dobré mít po ruce také kvalitní výživnou masku určenou pro zralou pleť, kterou můžete nanést 1× až 2× týdně.
Pro zralou pleť volte jemný make-up s většími krycími vlastnostmi. Zdroj: CanvaPro zralou pleť volte jemný make-up s většími krycími vlastnostmi. Zdroj: Canva

Jaké kosmetice se po čtyřicítce vyhnout?

Je to vcelku jednoduché. I když se duchem cítíte na dvacet, kosmetiku v této věkové kategorii už nehledejte. Nemělo by to žádný efekt, naopak byste své pleti mohly uškodit. V každém věku se pleť chová jinak a má zcela jiné potřeby.

1. přešlap: Kosmetika pro dvacítky

Ve dvaceti letech není mnohdy potřeba utrácet za „drahé“ krémy a séra. Mnoho žen v tomto věku ale trápí nepříjemné akné, které je naopak ve čtyřiceti letech už jen nemilou vzpomínkou. Kromě pupínků je ale pleť dvacetileté ženy v té nejlepší kondici. Proto na kategorii 20+ po čtyřicítce raději zapomeňte.

Důležitým ukazatelem při výběru krému nebo séra je tedy věk. Ale samozřejmě je třeba brát ohled také na typ pleti. Pokud máte sušší pokožku, zvolte vždy hydratační přípravky. Inspiraci můžete najít například v článku: Test 9 hydratačních krémů. Jestliže je vaše pokožka spíše mastná, přizpůsobte tomu výběr kosmetiky.

2. přešlap: Příliš mnoho kombinací

Dalším přešlapem, který ženy v touze po krásné a svěží pleti dělají, je používání mnoha různých kosmetických kousků najednou a míchání mnoha značek. Je sice pravda, že ve čtyřiceti bude vaše polička s kosmetikou plnější než ve dvaceti, ale je třeba držet se hesla „méně je více“.

3. přešlap: Velké množství make-upu

Mnohdy se ve snaze o „zahlazení“ stop stárnutí pleti uchylujeme k používání více vrstev make-upu. Výsledný efekt ale může být zcela opačný. Vizážisté se shodují na tom, že stačí jedna vrstva kvalitního make-upu s dobrými krycími schopnostmi. Sáhnout můžete opět po takovém, který je určen pro zralou pleť a má schopnost vyhlazovat vrásky. Pokud vás trápí pigmentové skvrny nebo další nedokonalosti pleti, použijte korektor ve stejné barvě. Máte-li suchou pleť, můžete pod make-up přidat podkladovou bázi.

V kosmetice platí pravidlo: Kvalita je víc než kvantita. Zdroj: CanvaV kosmetice platí pravidlo: Kvalita je víc než kvantita. Zdroj: Canva

Moje osvědčené tipy „téměř čtyřicátnice“

Nakonec bych se s vámi ráda podělila o vlastní zkušenost. Pleť jsem měla vždycky spíše sušší, takže ani v mládí mě akné příliš netrápilo. Zatímco před dvaceti lety jsem si vystačila s jedním krémem, většinou zakoupeným „za pár kaček“ v drogerii, dnes už si raději dopřeji kvalitnější značkovou kosmetiku v hodnotě několika set korun. Velmi se mi osvědčily značky Lancome a Medaprex. Ale musím přiznat, že značky střídám a nezůstávám pouze u vyvolených.

Čas od času sáhnu i po kosmetice z lékárny (Vichy, La Roche Posay). Vybírám samozřejmě kosmetiku určenou pro zralou, suchou a citlivou pleť (ano, mé požadavky nejsou skromné). Kromě krému si dopřávám také séra a 2× týdně pleťovou masku. Vím, že moje pleť nebude už nikdy tak „luxusní“ jako před dvaceti lety, na druhou stranu, díky kvalitní péči si na téměř čtyřicet rozhodně nepřipadám.

Přečtěte si také: Zpomalení stárnutí: Na co nedá dopustit Anna Brandejs, která vybudovala úspěšnou společnost?»

Autor: Martina

Dekorativní kosmetiku vybírá velmi pečlivě s ohledem na citlivou pokožku. Miluje výrazné rtěnky a jemné oční stíny a minimalistické řasenky. Velmi ráda objevuje novinky z oblasti dekorativní i pečující kosmetiky.

Nejčtenější