Lettre à Anna

Značka:

Isabel Derroisné

Rok:

1996

  • 26.11.12

Dopis Anně musel být dopisem z lásky. Protože jen z lásky vznikají kouzelné věci. Přitom střízlivě vzato je Lettre à Anna staromódní chypré s mýdlovou růži. Ovšem stačí letmo přivonět a zjistíte, že je na hony vzdálena štiplavosti mýdla a pochmurnosti větvičníku. Staromódně laděná ale je a i tím je zvláštní, protože parfém pochází z roku 1996. Datum vzniku je zřejmě i vysvětlením, proč se tak dobře udělaná vůně ztratila z prodeje dřív, než by se stačila - po zásluze - proslavit. Pravděpodobně podlehla větvičníkové hysterii a značce se asi nechtělo investovat do změny receptury. Nebo jim vysvětlili, že se to stejně nepovede, že tak mimořádně dobře vybalancovaný poměr složek při reformulaci neudrží.
Přitom právě dokonalý soulad dává Anně jeden z jejích půvabů. Ztlumený větvičník neškrábe, je příjemně perlivý, s pocitem ranní čistoty. Vedle něj cosi tulivě sladkého a dřevitého, cosi, co podporuje dojem domáckosti. Naopak růže, notně přikrášlená, až překrytá ylang-ylangem, vystupuje ve velkém stylu. Prostota úplně přirozeně skloubená s nákladnou noblesou.
A přesně tento moment, ta samozřejmá lehkost spojení kontrastů, je to jediné, co vysvětluje, proč by Lettre à Anna měla být parfémovým obrazem Ruska. Ruska? Ano, značka tak vůni prezentuje, ale pochopit to, to předpokládá ochotu odložit stranou běžné představy o této zemi a podívat se na ni – říká se to těžce – s romantickým okouzlením. A vidět Rusko, kde poklady Ermitáže hlídají sibiřské kočky, na jejichž krmení se dobrovolně skládají špatně placení zaměstnanci galerie, Rusko, kde maminky vodí synky na hodiny baletu s touhou, aby z nich vyrostl nový Baryšnikov. Kde je snění a snílkovství nutnou životní sebeobranou a ještě častěji výmluvou.
Přesně tuto emotivnost, z níž se až točí hlava, se tvůrci, nikde jmenovitě neuvedenému, podařilo do vůně vložit. A tak je věčná škoda, že se brzy stane Lettre à Anna jen katalogovou položkou v databázi vůní. Při troše štěstí ji někdo objeví a zkusí napodobit.
Vůně je velice intenzivní a s dlouhou výdrží, která na oblečení podle materiálu přežije i praní.

Nahlásit

Hodnocení parfému Isabel Derroisné Lettre à Anna

Líbí se mi (9) 90%
 
Neutrální (1) 10%
 
Nelíbí se (0) 0%

Reklama


Reklama