Fialkové úterý

Když se mi dostal do rukou vzorek Météorites, uvědomila jsem si, že mám v zásobě ještě několik dalších vůní, v nichž hraje hlavní roli fialka a na jejichž recenzi se ještě nedostalo. Vytáhla jsem je opět na světlo boží a výsledkem je článek vznášející se na fialkovém obláčku. Máte rádi tyhle velikostí drobné, ale vůní nepřekonatelné jarní kytičky? Mám pro vás pár tipů!

Fialka neboli violka vonná (Viola odorata), drobná fialová, někdy bílá kytička, patří spolu se svými početnými sestrami (violkou trojbarevnou, rolní, psí, chlumní, lesní, bahenní, zahradní neboli maceškou a stovkami dalších) do rodu Viola. Daří se jí skoro po celém světě, ale nejraději má mírné pásmo severní polokoule, kam patří i téměř celá Evropa. Kvete v březnu a v dubnu, takže někdy vykukuje ještě ze sněhu. Po utržení rychle vadne a přestává vonět, je proto lepší pokochat se na místě, sklonit se pokorně k zemi a užít si vůni živou a čerstvou. Nebo zvolit některý fialkový parfém; je jich na výběr dost a ve všech cenových relacích.

Z fialek lze vymámit jejich vůni, ale je to extrémně pracné a absolutní silice z fialkových květů je tak drahá, že se prakticky nepoužívá. Nahrazuje se syntetickým iononem nebo methyliononem, který se ve fialkách přirozeně vyskytuje. O něco snadnější je získat extrakt z fialkových lístků, který má zelenou vůni s květinovými podtóny a je oblíbený především v pánských parfémech. V parfumerii je nejproslavenější parmská fialka.

Parufméři obvykle pojímají fialku na některý z osvědčených způsobů: do zelena, do pudrova, do bonbónova. Fialka v sobě všechny tyhle (a mnoho dalších) aspekty má a stačí je vhodně zvýraznit, nebo naopak zapojit fialku do celkové kompozice tak, aby nevoněla ‚okatě‘ fialkově, ale jen přidala pudrový podtón. Jemná fialková parfemace je oblíbená v kosmetice, především v pudrech, očních stínech a rtěnkách, proto se také mnohým z nás nad fialkovými parfémy vybaví právě krabička s pudrem.

Météorites od Guerlainu tuto asociaci nejen vzbuzuje, je na ní přímo postavená; vznikla jako doplněk slavných duhových pudrových kuliček Les Météorites. Uživatelky, které mají rády jeho parfemaci, si ji mohou koupit ve flakonku a polévat se podle libosti. A že polévání bude potřeba - Météorites nemá bohužel moc velkou výdrž, zvlášť na kůži.
Vůně je to jemná a poměrně jednoduchá - zpočátku svěžejší, čisté fialky se rychle změní v pudrové fialky a tím to víceméně končí. Météorites už se nevyrábí a přestože se dá ještě sehnat (zbylé zásoby, eBay), její cena začíná z výprodejové pomalu šplhat zase nahoru. Pokud tedy toužíte po jednoduchých pudrových fialkách a naskytne se vám příležitost k výhodné koupi, neváhejte. Pokud ne, nemusíte zase tak litovat.

La Violette je také spíš pudrová fialka, ale úplně z opačného cenového spektra, což s přihlédnutím k výdrži (není o moc lepší než u Météorites) celkem zamrzí. Ze začátku je opět svěží, rychle ovšem míří k teplejší, pudrové podobě, do které probleskuje růže a zemité tóny a také trochu toho cukříku. La Violette šikovně balancuje na pomezí fialky pudrové a fialky sladké. Je klidná, příjemná, vhodná na celodenní nošení.

Nestojíte o sladkou ani pudrovou fialku? Pak je tu pro vás Verte Violette, svěží, zelená varianta. Pokud vám fialka občas voní gumově, připravte se, že tohle bude jedna z nich. Já mám svěží fialku i se zelenými lístečky ráda, Verte Violette je tedy moje krevní skupina. Pudrový i sladký aspekt je potlačený na samé hranice vnímání; vůně je prostá a křehká jako živá fialka, její výdrž je ovšem katastrofální. S fialkovým aroma se špatně pracuje, chcete-li jemnou fialku, jako by právě vykoukla ze země, vypaří se vám po pár minutách; pokud ji něčím zafixujete a uzemníte, ztratí svou éteričnost a lehkost. Těžký je úděl parfumérův.

Violette-Menthe od Jeana-Charlese Brosseaua dává názvem tušit, že půjde o fialkovo-mátovou kombinaci, ale žádných žvýkaček se nebojte. Výsledek je opět převážně fialkový a máta - výrazně mátová je spíš jen ze začátku - se tu stará o svěží, zelené vyznění. Fialky tu postupně lehce ujíždějí do pudrova, ale jen tolik, abych mohla varovat před nošením v horkých dnech. Kalibru Météorites určitě nedosahuje a můžu ji s čistým svědomím doporučit milovnicím svěžejších fialkových vůní. Výdrž je průměrná. A jedna dobrá zpráva: Violette-Menthe je celkem normálně (myslím v zahraničí) k sehnání a to za příjemnou cenu.

Pokud vás recenzovaná čtveřice neuspokojila, podívejte se po fialkách v následujících vůních:

My Queen, Insolence, Jeans, Notre Flore: Iris, Lipstick Rose, Lolita Lempicka, Lolita Lempicka Midnight Fragrance (zřetelnější fialky);
Promesse, Rose Essentielle, L'Heure Bleue, Terracotta Voile d'Été, Cheap and Chic, Hippy Fizz, Paris (schovanější fialky)

(Foto v úvodu článku jsem pořídila vloni na jaře na staré vlečce nedaleko jednoho městečka v kutnohorském okresu.)


Reklama


Reklama

Témata článku

 Váš příspěvek

Reklama

Dagmarr 17.05.11 10:44

K fialkám bych si dovolila přidat obyčejnou „fialku“ od Alpy. V tuzemských drogerkách stojí kolem dvacky a voní mi dost identicky. Výdrž asi nic moc, ale připomněla mi babiččinu šatovku-nostalgie jako vyšitá. Bohužel jsem ji nezkusila na sobě, jen jsem přičichla. Vzhledem k tomu, že na ni už od včerejška myslím, tak koupím a zkusím:-).

Sendy 14.01.11 16:35

Violette-Menthe je pro mne těžkým zklamáním. Ráda používám pudrovo růžovou sestřičku, mám ji jako čistý parfém, ale tato je o ničem. Slabá tuctová vodička, která na mé kůži nemá žádný vývoj. Snad na někom voní a snad na někom i vydrží. Za sebe rozhodně ne.

Jana 16.02.10 07:16

hm, katastrofální výdrž u verte violette mi též přijde jako silné slovo. Já jí cítím na sobě celý den…samozřejmě, pokud je někdo zvyklý se polívat chanelem či podobným „driákem“, tak violete ani nezaznamená, toť jasná věc. Já dávám přednost parfémům spíše intimním, vím jak trpím, když musím na kolegyni čuchat celý den právě ten zmíněný chanel či dior…
Fialka od AG mě naopak trochu zklamala, testovala jsem jí společně s tou od L´Artisanu, výdrž byla na mě opět velice dobrá, ale vůbec se mi nelíbila. Je dosti čpavá, kdežto ta od L´Artisana je luxus sám.

Mitzi 04.09.09 14:15

„anonymní“ neví ani jak se podepsat, natož aby věděl/a něco o tom, že vnímání vůně je velmi individuální. Např. Omnii na sobě cítím celý den a mnoho zdejších členek prohlašuje, že ji necítí ani minutu. Přesto si nemyslím, že ji netestovaly… jen to vnímáme jinak.

Lenkaa 19.07.09 22:22

"…to se jí zas povedla kravina..... " proč ta agresivita?????

derad 12.07.09 10:04

Myslím, že výdrž parfému na kůži je do značné míry záležitostí tělesné chemie - vlastností potu, kůže. Zkrátka je to asi dost individuální, takže bych Adu neodsuzoval.
Verte Violette je jedna z nejsubtilnějších vůní, co znám - voní spíš těsně u těla. Sám jsem si odzkoušel, že se „rozbalí“ na mužské kůži úplně jinak, než na ženské. Na dámách Violette ukáže, co v ní opravdu je. Je nádherně něžná..

anonymní 09.07.09 19:28

no co píše Ada o fialce od l´artisanu, že výdrž katastrofální, tak to se jí zase jednou povedla pěkná kravina, na mě držela celý den, fakt celý celičký a dost silně…

anonymní 21.05.09 19:57

zkusila jsem verte violette - na něžné fialky mi připadala vysloveně hrubá

Garfield 08.12.08 18:49

Tak nevím, ale mám to u Météorites nějak opačně.Nejdřív sladká fialka s pudrem a pak se rozvoní do krásné svěží fialky.No a pak rychle zmizí a ani se ničím nerozloučí…:(

Mitzi 27.11.08 11:51

Kromě fialky od Borsari (kterou mám zkaženou) se mi všechny fialkové vůně líbí, ale zatím jsem nenašla nějakou nositelnou. La Violette jsem neměla šanci vyzkoušet, všecky ostatní uvedené už ano. A bez vyjímky mi připomínají fialkové bonbony a ne čerstvé fialky. Nejblíž ideálu zatím má Verte Viotelte, ale výdrž je opravdu zoufalá… Insolence (a zejména ta poslední verze EdP) výdrž docela mají, ale jsou šíleně pudrové, mně to dusí. Musím se prostě spokojit s těmi „schovanými“ fialkami. A nebo sehnat další vzorečky :-)

benvenuta 06.11.08 10:34

Odporúčam aj Jolie Madame od Balmaina. Je to krásna zelená fialka. Oficiálne má mať kožený chyprový základ, ale ja ho skoro necítim.
Violetta di Parma je taká fialka bez pridaných atribútov - ani sladká, ani zelená, ani púdrová. Čistá fialka.
Notre Flore Iris sa mi páči, asi si kúpim kabelkové balenie.
Výborný sprievodca fialkami je tu: http://www.makeupalley.com/…Sarasotagirl

Violette 05.11.08 12:55

Vždycky jsem chtěla najít parfém, který bude vonět přesně jako kytička čerstvě natrhaných fialek. Zatím jsem na takový nenarazila. Škoda že už se Meteorites nevyrábí, to by zrovna mohla být ona… Nedávno jsem vůni čerstvých fialek cítila z jedné kolemjdoucí, přešla kolem mě, já zavětřila krásnou vůni, a kdyby mi to nebylo trapné, tak se jí snad poběžím zeptat, čím voní.
Nevíte někdo, jak voní Violetta di Parma? My Queen se mi taky líbí.

1Miru 05.11.08 08:11

„Fialky“:
My Queeen - to jsou křehounké pudrové nasládlé fialky..(Název vnímám s ohledem na vůni ve smyslu - královna mého srdce(pro muže), žena, která je pro něj ztělesněním ženství, krásy, jemnosti, křehkosti a touhy…
Insolence - to jsou zase opojné a těžké fialky,dráždivě svůdné,tajemné a patřící DÁMĚ…
Notre Flore Iris - nejkrásnější kosatec, co znám!, cena se mi nelíbí…
Météorites - kytice naškubaných(opravdu „naškubaných“, i se stonky a lístky..) fialek…- vůně skutečně věrně fialková, ale až tak, že začne svoji prvoplánovostí nu­dit…

Přidat komentář

Nejčtenější