Fialkové úterý

Když se mi dostal do rukou vzorek Météorites, uvědomila jsem si, že mám v zásobě ještě několik dalších vůní, v nichž hraje hlavní roli fialka a na jejichž recenzi se ještě nedostalo. Vytáhla jsem je opět na světlo boží a výsledkem je článek vznášející se na fialkovém obláčku. Máte rádi tyhle velikostí drobné, ale vůní nepřekonatelné jarní kytičky? Mám pro vás pár tipů!

Fialka neboli violka vonná (Viola odorata), drobná fialová, někdy bílá kytička, patří spolu se svými početnými sestrami (violkou trojbarevnou, rolní, psí, chlumní, lesní, bahenní, zahradní neboli maceškou a stovkami dalších) do rodu Viola. Daří se jí skoro po celém světě, ale nejraději má mírné pásmo severní polokoule, kam patří i téměř celá Evropa. Kvete v březnu a v dubnu, takže někdy vykukuje ještě ze sněhu. Po utržení rychle vadne a přestává vonět, je proto lepší pokochat se na místě, sklonit se pokorně k zemi a užít si vůni živou a čerstvou. Nebo zvolit některý fialkový parfém; je jich na výběr dost a ve všech cenových relacích.

Z fialek lze vymámit jejich vůni, ale je to extrémně pracné a absolutní silice z fialkových květů je tak drahá, že se prakticky nepoužívá. Nahrazuje se syntetickým iononem nebo methyliononem, který se ve fialkách přirozeně vyskytuje. O něco snadnější je získat extrakt z fialkových lístků, který má zelenou vůni s květinovými podtóny a je oblíbený především v pánských parfémech. V parfumerii je nejproslavenější parmská fialka.

Parufméři obvykle pojímají fialku na některý z osvědčených způsobů: do zelena, do pudrova, do bonbónova. Fialka v sobě všechny tyhle (a mnoho dalších) aspekty má a stačí je vhodně zvýraznit, nebo naopak zapojit fialku do celkové kompozice tak, aby nevoněla ‚okatě‘ fialkově, ale jen přidala pudrový podtón. Jemná fialková parfemace je oblíbená v kosmetice, především v pudrech, očních stínech a rtěnkách, proto se také mnohým z nás nad fialkovými parfémy vybaví právě krabička s pudrem.

Météorites od Guerlainu tuto asociaci nejen vzbuzuje, je na ní přímo postavená; vznikla jako doplněk slavných duhových pudrových kuliček Les Météorites. Uživatelky, které mají rády jeho parfemaci, si ji mohou koupit ve flakonku a polévat se podle libosti. A že polévání bude potřeba - Météorites nemá bohužel moc velkou výdrž, zvlášť na kůži.
Vůně je to jemná a poměrně jednoduchá - zpočátku svěžejší, čisté fialky se rychle změní v pudrové fialky a tím to víceméně končí. Météorites už se nevyrábí a přestože se dá ještě sehnat (zbylé zásoby, eBay), její cena začíná z výprodejové pomalu šplhat zase nahoru. Pokud tedy toužíte po jednoduchých pudrových fialkách a naskytne se vám příležitost k výhodné koupi, neváhejte. Pokud ne, nemusíte zase tak litovat.

La Violette je také spíš pudrová fialka, ale úplně z opačného cenového spektra, což s přihlédnutím k výdrži (není o moc lepší než u Météorites) celkem zamrzí. Ze začátku je opět svěží, rychle ovšem míří k teplejší, pudrové podobě, do které probleskuje růže a zemité tóny a také trochu toho cukříku. La Violette šikovně balancuje na pomezí fialky pudrové a fialky sladké. Je klidná, příjemná, vhodná na celodenní nošení.

Nestojíte o sladkou ani pudrovou fialku? Pak je tu pro vás Verte Violette, svěží, zelená varianta. Pokud vám fialka občas voní gumově, připravte se, že tohle bude jedna z nich. Já mám svěží fialku i se zelenými lístečky ráda, Verte Violette je tedy moje krevní skupina. Pudrový i sladký aspekt je potlačený na samé hranice vnímání; vůně je prostá a křehká jako živá fialka, její výdrž je ovšem katastrofální. S fialkovým aroma se špatně pracuje, chcete-li jemnou fialku, jako by právě vykoukla ze země, vypaří se vám po pár minutách; pokud ji něčím zafixujete a uzemníte, ztratí svou éteričnost a lehkost. Těžký je úděl parfumérův.

Violette-Menthe od Jeana-Charlese Brosseaua dává názvem tušit, že půjde o fialkovo-mátovou kombinaci, ale žádných žvýkaček se nebojte. Výsledek je opět převážně fialkový a máta - výrazně mátová je spíš jen ze začátku - se tu stará o svěží, zelené vyznění. Fialky tu postupně lehce ujíždějí do pudrova, ale jen tolik, abych mohla varovat před nošením v horkých dnech. Kalibru Météorites určitě nedosahuje a můžu ji s čistým svědomím doporučit milovnicím svěžejších fialkových vůní. Výdrž je průměrná. A jedna dobrá zpráva: Violette-Menthe je celkem normálně (myslím v zahraničí) k sehnání a to za příjemnou cenu.

Pokud vás recenzovaná čtveřice neuspokojila, podívejte se po fialkách v následujících vůních:

My Queen, Insolence, Jeans, Notre Flore: Iris, Lipstick Rose, Lolita Lempicka, Lolita Lempicka Midnight Fragrance (zřetelnější fialky);
Promesse, Rose Essentielle, L'Heure Bleue, Terracotta Voile d'Été, Cheap and Chic, Hippy Fizz, Paris (schovanější fialky)

(Foto v úvodu článku jsem pořídila vloni na jaře na staré vlečce nedaleko jednoho městečka v kutnohorském okresu.)

Autor: Ada

.

Témata článku

Nejčtenější