Serge Lutens Datura Noir
 

Datura Noir

Značka:

Serge Lutens

Rok:

2001

Složení (neověřené)

kokos, tuberóza, tonka, mandle, citronový květ, mandarinka, pižmo, čínská vonokvětka, heliotrop, myrha

Kategorie:

orientální, květinově ovocná

od 1220 Kč
  • 14.10.16

Datura Noir aneb Jak jsem nedojela do Bradavic
Překvapení nad překvapení. Dle názvu jsem očekávala něco temného ve stylu profesorky Minervy Mc Gonagallové , ale místo do Školy čar a kouzel jsem z londýnského nástupiště 9 a ¾ dojela pravděpodobně na natáčení druhého dílu filmu 9 a 1/2 týdne .
Začátek je mírně olejovitý (a nemůžu si pomoci, cítila jsem tam tu lokomotivu i koleje). Lehčí citrusové tóny přijdou vzápětí, ale brzy je zavalí hutná květinová směska. Odsouhlasím všechno (růži, fialku, jasmín), vyzdvihla bych úlohu tuberózy. Je namočená v čerstvém kokosovém mléku s kapkou mandlového likéru a zalitá lákem z medu a vosku, je těžká, svůdná, harémová, ale krásná. Není to bolehlav, zásluhu na tom má zcela určitě lehčí dřevitý atak, kterého jsem se dočkala asi tak po hodině. Pižmo zaznamenávám pouze okrajově a vanilku téměř vůbec – pouhý závan nasládlého prachu.
V dnešním chladném dni mi vůně nesmírně sedla, i když jsem se tajemného nočního durmanu nedočkala. Krásně se rozvoněla při přechodu do tepla, proto bych si ji dovedla představit i v létě. Pochopitelně nikoliv v doprovodu batohu a trekových sandálů.

Nahlásit
  • 08.02.14

Po dosavadních zkušenostech se Sergem Lutensem jsem k Datuře přistupovala jako k výbušnině. Tenhle Serge je však rozhodně mírumilovný. Na úvod se rozvoní kokos, ale než Vám začne vadit, srazí ho marcipán unášený v tuberózovém krému. Rozhodně není přeslazená. Drží se tak nějak u těla a šeptá: „Já jsem extra třída, víš? Já jsem něco.“ Ačkoliv má jméno po jedovaté rostlině, o nějaké opojnosti nemůže být řeč. Je umírněná.

Nahlásit
  • 28.11.13

Tak z téhle vůně mastnota přímo odkapává, je to nejtučnější vůně jakou jsem zatím poznala. Tuberóza s kokosem na mé kůži převládají. Kokos ale není „stromeček do auta“ :) - žádná syntetika - tady to je čerstvě rozloupnutý kokosový ořech, vůně prýštícího kokosového mléka, panenský kokosový olej – vše pohromadě. Naopak vůbec necítím žádnou vanilku jako jiní – ta pro mě v téhle vůni prakticky neexistuje. Ani další složky příliš nevykukují. Tím pádem ji nemohu charakterizovat jako vůni sladkou, dokonce ani jako nasládlou. Pro mě je místy téměř hořkoslaná – než se trochu usadí a zjemní, s lehkým marcipánovým nádechem. Rozhodně je opojná. Drží se (na mé kůži) spíše u těla a to i při silnější aplikaci. Zvláštní až divná vůně ;) , naslepo bych ji tedy nedoporučila. Mě ale za ten hřích stála ;)
Asociace: kremační místnost plná květin…a pak moře čerstvého kokosu.

Nahlásit
  • 24.02.12

Bez otáľania sa priznám, že v parfumoch neznášam kokos. Preto úvodnú fázu Datury noir môžem pokojne premenovať na Torturu noir. Vlastne nie noir, skôr beige, rose et blanche. Týranie začína výpadom tuberózy naloženej v kokose. Úder do solárneho plexu. Sladká, hustá, rozmixovaná, kyslasto opojná a ťažká tuberóza prežratá kokosovou pastou mi dýcha do ksichtu. Netuším, ako vônia durman. Viem len, ako páchne kvetinový gurmán: lebo presne to je ona!
Po asi hodine a pol nastupuje druhá fáza: blaženosť, zdrogovanosť. Nechápem, čo sa stalo. Úder do čuchového centra: som perplex. Tuberózovo kokosová pasta náhle sublimovala do čírej, tamer preduchovnelej vône myrhy podloženej mandľami a tonkou. Svetloružová! Priezračná! Toto je vznešenosť. Prečo ma ale najskôr muselo zmasakrovať duo T&K? Že by to bol ten kúzelnícky trik neuchopiteľného durmanu? Neviditeľného a preto čierneho?
Vôňa napokon dotlie v mandľovej sladkosti a mňa nechá ako vždy bez odpovede.

Nahlásit
  • 17.05.09

Po přečtení některých reakcí jsem čekala trochu bolehlav - to ale Datura Noir není ani náhodou. Je zvláštně vyváženým způsobem hořko- sladká, tuberózy tam moc není a ostatní květinové složky tvoří opravdu skvostný akord. Mandle jsou tou hořkou složkou, není to žádný marcipán a pokud ano, tak ten nejlepší, lahodný, nahořklý, delikátní, žádný zubolep.Je lehce omamná, ale přesně tak akorát, aby upoutala tolik pozornosti, kolik si jí zaslouží. Přirovnáváme-li vůně k hudbě, tak tuto vytvořil „božský parfémový Beethoven“. Je opravdu nádherná. I když pro mě osobně ne příliš nositelná, občas si tak povoním pod nos s gustem…

Nahlásit
  • 20.04.09

Tak údajně mandarinková kůra, meruňka, citronový květ, květ durmanu (datura), tuberóza, osmanthus, coconut, heliotrop, myrha, hořká mandle, vanilka, tonka, pižmo… Tuto vůni vytvořil Chris Sheldrake. Nejprve jsem ucítila takový mandarinkovo- mandlový závan. Poté se vynořila tuberóza, která je zde opět krásně opojná, ale není těžká. Tato první fáze je opojná a květinová, jako letní zahrada plná květin. Jak se vůně pomalu rozleží, je cítit lehce kokos a malinký náznak čokolády. Tato fáze je krémovější. Vše probíhá pomalu, lehce a umírněně. Nic není uřvané a nic nevybočuje. Datura Noir je velice neobvyklá vůně.

Nahlásit

Vlastnosti vůně Serge Lutens Datura Noir

Suchá vůně
Sladká vůně
Chladná vůně
Teplá vůně
Mizerná výdrž (na kůži)
Superdržák (na kůži)
Slabá vůně
Silná vůně

Hodnocení parfému Serge Lutens Datura Noir

Líbí se mi (174) 74%
 
Neutrální (42) 18%
 
Nelíbí se (19) 8%

Hodnocení odbornice

  • 17.05.10

Datura Noir dostala jméno po prudce jedovatém durmanu, kterým se ládovaly čarodějnice a užívaly si létání a hovorů s neexistujícími příšerami, ale není to nijak opojná nebo nosu nebezpečná vůně. Vlastně není ani tolik výjimečná, pokud už máte načicháno pár kvalitních bílých vůní. Není syntetická, voní pěkně realisticky po přírodních bílých...

číst více

Reklama


Reklama