Knowing

Značka:

Estēe Lauder

Rok:

1988

Složení (ověřené)

od 277 Kč
od 979 Kč
od 1288 Kč
  • 29.11.16

Když se mi do rukou dostala původní verze této vůně, nemohla jsem se dočkat, až ji porovnám se současnou verzí, která má za sebou reformulaci. Tak nějak předem už jsem předpokládala, že úprava složení jí (ostatně jako mnoha jiným vůním) spíš ublížila.
Starší verze vás hned na začátku praští do nosu aldehydy a větvičníkem. Ne, že by ta mladší byla v tomhle směru neviňátko, ale ostré mýdlové a chypré tóny drží víc na uzdě. Pokud u starší verze hned neomdlíte, dočkáte se luxusního mýdla s bílými květy a jemně kořeněným švestkovým kompotem. Větvičník a aldehydy to nevzdávají, ale postupem času zdvořile ustupují do pozadí a celou kompozici jen tak zlehka podpírají.
Současná verze zůstala své „mateřské vůni“ věrná, jak jen to šlo; vlastně je jen na začátku uhlazenější a přívětivější a možná se malinko víc stylizuje do orientálky než do chyprovky. Jinak je to pořád ta přitažlivá a hlavně neotřelá vůně, která je stejně dobře nositelná jako v době svého vzniku. Jsem ráda, že výsledkem tohoto srovnání není povzdech nad nepovedeným „faceliftem“; drobná, ale znatelná kosmetická úprava vůni jednoznačně prospěla.

Nahlásit
  • 31.05.16

Když jsem zkoumala Knowing (Estée Lauder), padla mi do oka složka označená jako pit(t)osporum. Česky je tento drobný, sladce vonící kvítek nazýván slizoplodem. Opravdu netuším, nakolik se podílel na výsledném vyznění vůně, ale musím říci, že se prostě povedla. Osmdesátková vůně (z r. 1988) se vším všudy! Trochu mi připomněla tehdejší módu – ramena hráče amerického fotbalu, mrkváče, lesk, třpyt, a to všechno korunováno účesem ve stylu Ludvíka XIV. – a neříkejte, že jste to nenosily(i)! Srovnám-li tento parfém s nedávno testovanou Ysatis, najdu mnoho společného. Knowing bych označila za spíše chypre než květinovou, je ostřejší, kořeněnější (snad i pálivější). V začátku ucítíte nezbytné aldehydy a větvičník – a ten má tedy grády! Předpokládám, že od doby vzniku prošla vůně reformulací, a potom si opravdu nedovedu představit údernost výše zmíněné složky v původní verzi!? I další ingredience prostě štípou v nose – nálož mimózy, pačuli a dalšího koření (bobkový list!). Živočišna se moc obávat nemusíte – jeho závany začnou po několika desítkách minut obrušovat hrany, vůni v této fázi vnímám jako hladkou, vetřenou do pokožky. Zatímco Ysatis byla nejsladší v prvních minutách, Knowing to má naopak. Sladkost přichází v závěru – švestka ve spojení s ostatními přísadami ve mně vyvolává vzpomínky na koláče, které každoročně koncem léta peču. A švestičky mám z naší zahrádky :mrgreen: !

Nahlásit

Hodnocení parfému Estēe Lauder Knowing

Líbí se mi (67) 72%
 
Neutrální (18) 19%
 
Nelíbí se (8) 9%

Hodnocení odbornice

  • 05.01.08

Na papírku se mi zdála podezřele mýdlová, chtělo by to spíš zkoušku na ruce, neboť uživatelky Knowing většinou mluví o květinově orientální vůni a ne o mýdlové vodě.

číst více

Reklama


Reklama