Guerlain Liù
 

Liù

Značka:

Guerlain

Rok:

1929

Složení (neověřené)

bergamot, neroli, aldehydy, jasmín, růže z Provence, kosatec, ambra, vanilka, santalové dřevo

Kategorie:

květinová, květinově aldehydická

  • 07.08.17

Ke vzniku této vůně se váže několik legend. Jisté je to, že byla uvedena na trh r.1929, v roce 2005 došlo k její reedici a jako součást kolekce Les Parisiennes se vrací ke svým obdivovatelům v krásném včeličkovém flakonu.
Jak přišel parfém ke svému asijskému jménu? Jacques Guerlain nepopírá inspiraci Pucciniho nedokončenou operou Turandot – Liù je mladá otrokyně, která si raději vezme sama život, než by prozradila svého pána.
Vůně je představována jako květinově aldehydová. S tím naprosto souhlasím, ale dodávám, že zdejší aldehydy jsou velmi krotké až neškodné. Vůni neotevře žádné jiskření, nebouchají zátky šampaňského – obklopí vás jemný oblak luxusního – a teď vlastně nevím čeho!? Mýdlo to tak úplně není! Voní to čistotou, to ano, ale zmínit prací prášek by mě nenapadlo ani omylem. Jdeme dál … Jasmínový keř za soumraku, kdy voní nejkrásněji, a záhon růží všech možných barev. Vůně je příjemně vlahá, královna květin tentokrát nemá nic společného se svými olejovitými bulharskými příbuznými. Když jsem po zhruba hodině a půl přitiskla nos těsně k zápěstí, rozeznala jsem kosatec. Jeho modrofialový květ ozdobený zlatými chloupky zcela zapomněl na svou kamarádku mrkev, nepudruje se a nenosí semišové boty. Guerlainovský akord vůní prostupuje od samého počátku, vanilka tu vlastně samostatně vůbec nevystupuje. Teď v závěru ji mírně rozehřejí dřevité tóny, ale opravdu jen nepatrně. Pořád je to tajemná večerní zahrada a nikoliv sluncem rozpálený a vysušený les.
V souvislosti s touto vůní bývá velmi často zmiňována její podobnost s ikonou mezi vůněmi – Pětkou od Chanelu. Můj názor? N°5 je mnohem nahořklejší, zpočátku občas škrábne, jasmín si tam prostě tu gumu neodpustí a neroli s bergamotem ubírají vůni na sladkosti. K většímu sbližování dochází až po několika (3?) hodinách, ale pořád jsou pro mě naprosto jasně rozpoznatelné. Liu je líbivější (dnes vyzkoušeno na dobrovolnici), ale zůstalo v ní zachováno všechno kouzlo starých guerlainovkých skvostů, Pětka jedinečnější. A kterou bych si vybrala já? No to je přeci jasné – OBĚ! :lol:

Nahlásit
  • 20.01.11

Pověst, že Liú je podobná No. 5, se zakládá na pravdě - není v ní ale zdaleka tolik štiplavých aldehydů jako v No. 5 a zároveň je po rozvonění jemnější (a decentnější) než No. 5 Premiére. Jemné mýdélko je doplněné stopou velmi lehké vanilky a po několika hodinách ještě santalem. Synonymum elegance…

Nahlásit
  • 31.12.10

Liú je krásna, sofistikovaná a luxusná vôňa podčiarkujúca eleganciu jej nositeľky…:) Podobnosť s No. 5 je naozaj zreteľná, avšak Liú je podľa mňa menej aldehydová a tým aj menej ostrá ako No. 5. Kým v päťke sú tóny, ktoré mi vadia (aldehydy, ktoré sa premenia na mydlo), v Liú mi neprekáža nič.

Nahlásit
  • 21.02.09

Opatřila jsem si větši vzorek (Liù, řada Les Parisiennes, EdT, verze z roku 2005), abych ji mohla důkladně prozkoumat. Původní verzi vytvořil v roce 1929 Jacques Guerlain. Věděla jsem dopředu, že Liù je květinově aldehydová vůně a že je velmi podobná Chanelu No.5. Ovšem, že až tak moc, to mě překvapilo. Na druhou stranu, je to docela pochopitelné. Podle jedné verze byla Liù totiž vytvořena pro Rose Fitzerald Kennedyovou, která milovala vůni Chanel No.5 … ale její nošení ji drásalo, vzhledem k aférce manžela s Gabrielle Chanelovou. Proto požádala firmu Guerlain o vytvoření vůně podle svého gusta, jen a jen pro ni. Podle jiné verze rozčilovalo Jacqua Guerlaina, že se manželka polévá s rozkoší parfémem Chanel No.5, tedy parfémem konkurenčního domu, což ho nakonec přimělo k vytoření vlastní interpretace aldehydů, v kombinaci s bílými květinami a dřevitým, vanilkovo-ambrovým základem. V každém případě, Liù je moc hezká a možná, že je pětkovější než Pětka.

Nahlásit

Vlastnosti vůně Guerlain Liù

Suchá vůně
Sladká vůně
Chladná vůně
Teplá vůně
Mizerná výdrž (na kůži)
Superdržák (na kůži)
Slabá vůně
Silná vůně

Hodnocení parfému Guerlain Liù

Líbí se mi (43) 70%
 
Neutrální (16) 26%
 
Nelíbí se (2) 3%

Reklama


Reklama