Hermèssence Vétiver Tonka

Značka:

Hermès

Rok:

2004

Složení (neověřené)

bergamot, neroli, zelený lískový ořech, vetiver, obilí, sušené ovoce, pražené oříšky, tonka

  • 24.01.12

Představovala jsem si něco sladšího a něžnějšího když obsahuje ty oříšky.
Pořádná dávka vetiveru doplněná o spálené hořké ořechy a kouř z dýmky. Je hořká, slaná a zakouřená. Unisex to určitě je, ale pro mne je spíš čistě pánská.
Vhodná pro muže co mají rádi ležérní styl a jsou to fakt chlapi (tím nechci nijak urazit). Žádný kancelářský potkan s brýlemi a aktovkou a patkou na bok, ani vymóděný nagelovaný narcis.

Nahlásit
  • 13.05.11

Sytý jalovcově vetiverový začátek mi připomněl Sycomore a Sel de Vetiver - ale jen na chvíli, protože vcelku rychle nastoupil „osolený“ kouř z lehce připražených oříšků a praženého ječmene (kdo byl někdy na exkurzi v pivovaru, ví..... :wink: ). Jemná slanost se postupně změnila v lehkou karamelovou sladkost. Gurmánká Sycomore… Krásná vůně, s výraznou intenzitou a dlouhou výdrží.

Nahlásit
  • 20.03.09

ÚTERÝ
Paní pošťačka už asi pojímá podezření. Balíčky mi nosí čím dál častěji a nemůže si nevšimnout, že odesílatelem je vždy nějaká žena, a navíc navzdory důkladnému zabalení vždy libě voní. A tak zatímco já hledám kolonku, kde se mám zvěčnit svým autogramem, jí asi běží v hlavě: „By mě zajímalo, co mu ty ženské posílají. Beztak je to nějaký úchyl. Fešitista, či jak se tomu říká!“ Aspoň mají holky na poště o čem vykládat (bohužel moje jméno si tam hodně lidí pamatuje, neboť za mých vysokoškolských studií jsem tam dva roky pracoval).
Dnes na zkoušení čas nebude, ale podle toho, co je na vzorcích napsáno se mám na co těšit.

STŘEDA
Dnes jsem odložil masku svého zodiakálního znamení. Mám v plánu převléct se za medvěda brtníka a pořádně si to doma užít. O zábavu mám postaráno – čekají na mě minimálně dva tucty vzorků. V poslední várce mě hned zaujaly dva od Hermes, tudíž dostanou šanci. Dopoledne, slovy Němcové, budu šukat po bytě, odpoledne ale zasvětím olfaktorickým požitkům.
První se na řadu dostává Hermèssence Vetiver Tonka. Levé zápěstí i nos se už nemohou dočkat. Bergamot jakoby trpěl ejakulatio precox a dere se nedočkavě ven. Brzy ale ztrácí dech a na paty mu začíná šlapat teplá sladká vůně, která se na předních pozicích udrží až do samého finále. Snažím se od sebe oddělit jednotlivé složky, ale neustále se mi slévají v něco, co nejvíce připomíná silně aromatické dezertní víno, možná trochu trošku říznuté rumem, jenž zrál v dubovém soudku. A funguje úplně stejně jako aperitiv – srknete si, jazyk vám zavalí sladká kořeněná chuť, která se mění v příjemné teplo, které se pomalu sune až žaludku, kde nastartuje všechny ty fyziologické procesy a vy dostáváte chuť. Chuť na další chod. Škoda jen, že od aperitivu neočekáváte nic jiného, než aby splnil svou předskokanskou povinnost. Málokdo je ochotný jej popíjet celý večer.
Každopádně Hermèssence Vetiver Tonka není žádný český Metropol, ale poctivý prosluněný a hutný vermut, který vaše chuťové pohárky doslova pohladí. Než ale přijde ke slovu v názvu zmiňovaný vetiver, uplyne čas v řádu minimálně jedné opulentní večeře.
Byv takto povzbuzen, zatoužil jsem po další degustaci. Menu nabízelo Hermèssence Poivre Samarcande. Kořeněná jídla mám rád, tak proč neochutnat. Nechci upírat dámám jejich práva, ale ač jsou obě vůně uváděny jako unisex, přijde mi tato výrazně pánská. Zatímco nasládlým retolepem většina dam zcela jistě nepohrdne, pikantnost tohoto kořeněného masíčka by pro něžnější stvoření mohla být zuviel.
Jak by k aperitivu slušela večeře při svíčkách s podmanivým klavírním doprovodem, tak na pepper steak si zajděte klidně i v džínách a koženém saku. Nebojte, nebude to žádná začouzená putyka. Kromě kůže, hodí se k Poivre Samarcande i ostře řezané rysy (věřte, že opakovaným holením je nezískáte), prošedivělé skráně, zastřený hlas, lehce zvýšené sebevědomí, jakož i notná dávka vybraných způsobů hodných gentlemana. Zkrátka chlap. Chlap, který má rád život a dovede si jej užívat.
Prvotní dávka čerstvého pepře má opravdu říz, skoro jako šňupeček kvalitního tabáku. Pěkně vám protáhne dutiny a vy začnete intenzivněji nasávat další vůně. Mimo těch kořeněných prosazuje se aroma dubové kůry (nejdříve jsem si vzpomněl, že ji sestra přidávala mimčům do koupele, ale tady mi spíš evokuje sudy, ve kterých se ukrývá nazlátlý poklad – několik galonů whisky - no, že to říkám zrovna já, který po ní nikdy neprahnul). Tu vůni by klidně mohli přidávat do turistického průvodce Irskem. Když jsme u toho cestovaní (k protřelému muži ostatně patří), dala by se podobná vonná esence vyčenichat i v čínském gunpowderu, který by svým začouzeným aroma do této kompozice snadno zapadl. A komu by nestačil ani výlet do Asie, může objevit nezaměnitelnou vůni tabákových listů stočených do těch nejkvalitnějších doutníků ukrytých v dřevěném humidoru. Zkrátka typická chlapárna.
Z názvu celé série (Hermèssence) jsem si laicky vydedukoval, že snahou bylo vytvořit jakési čisté, jednolité vůně. Nakolik je to pravda, nevím. Každopádně tito dva zástupci, a hlavně jejich téměř neměnný charakter po celou dobu výdrže, mé domněnce nahrávají.
Aperitiv si obvykle nedávám, vizáž protřelého světoběžníka těžko získám v nějakém rychlokurzu, přesto si dovedu představit, že bych si obě vůně pořídil. Příležitost pro jejich užití by se určitě našla. A kdyby bylo dlouho ticho po pěšině, rád se přičiním a trochu tomu dopomůžu.

Nahlásit

Hodnocení parfému Hermès Hermèssence Vétiver Tonka

Líbí se mi (49) 78%
 
Neutrální (11) 17%
 
Nelíbí se (3) 5%

Reklama


Reklama