Guerlain Chamade
 

Chamade

Recenze & zkušenosti

Průměrné hodnocení:

Značka:

Guerlain

Rok:

1969

Složení (ověřené)

HLAVA: hyacint, galbanum
SRDCE: ylang-ylang, jasmín, poupě černého rybízu
ZÁKLAD: vanilka, santalové dřevo

Kategorie:

květinově aldehydická

Recenze: Chamade

 • 26.10.18

Obecně mám ráda vůně, co už mají víc za sebou než před sebou, mám ráda kytky, chypré tóny, vanilku, galbanum…nevadí mi aldehydy, ale s Chamade nám to nějak nefunguje. Trpělivě čekám, až pomine úder galbana, kosatce a (snad) koriandru a ke slovu se dostanou další složky, ale nějak se nemůžu dočkat. Z vůně dlouho vyčnívá něco pichlavého, a když se Chamade nakonec přece jen zklidní a zaoblí, už na mě skoro není cítit.
Ach jo…Já se fakt snažila, pane Guerlaine.

Nahlásit
 • 26.10.16

Vůně (testovala jsem EdT),kterou se vlastně stydím rozebírat – je tak klasicky krásná, dokonale vyvážená, hladká a splývající, že vytahovat z ní jednotlivé komponenty mi připadá trochu jako svatokrádež. Začátek je rozhodně spíše zelený než květinový – vzpomněla jsem si na některé Diorovy vůně, vrstevnice této (r. 1969). Nahořklé galbanum doplňuje svojí výraznou a zapamatovatelnou vůní nejdříve hyacint, dalšími květinami je ylang – ylang a velmi kultivovaný jasmín (nebolehlavový, nezavánějící čímsi). Černý rybíz má svoji specifickou chuť i vůni, jak plody, tak listy. Zde prý byla použita jeho poupata – nemám důvod tomu nevěřit; i ve fázi, kdy převažují květiny, je zřetelně rozpoznatelná počáteční chyprová vývojová linie. Guerlainovský ocásek pochopitelně nesmí chybět – ale tentokráte je jaksi nesmělejší, vanilka se drží sakra zpátky a nevyčnívá – spíš umete cestu dřevitým tónům. Necítím orientální dřeva - spíše mám dojem, že se procházím ovocným sadem, kde byly stromy nedávno prořezány, pokáceny staré, a teď tu leží, míza prýští z jejich kmenů a zelené listy pomalu zasychají. Jinými zmiňovaného pudrového obratu jsem se dočkala pouze v náznaku – na mé kůži byla vůně po celou dobu květinová chypré, pouze s mírným dotekem dřeva. Říkám si, jak by tato vůně obstála v dnešní kamenné parfumérii a dovolím si trochu úsměvnou vsuvku – představte si, jak vůni nabízí prodavačka v Douglasu taťkovi, který dva dni před Štědrým dnem shání dárky pro manželku?! Ne, Chamade v současném dravém a rvavém parfémovém světě nemá šanci – troubí na ústup a zůstává vůní pro fajnšmekry, zastánce klasiky, pro ty, kteří si na vůně dovedou udělat čas. Její název se bohužel stává i její realitou …

Nahlásit
 • 18.12.11

Měla jsem flakon EDT a marně jsem tam hledala v recenzích popisovanou krémovost. Cítila jsem od počátku ostré tmavězelené galbánum, to je složka, kterou nedokážu mít ráda. Po pro mě příliš dlouhém čase (hodina) galbánum ustoupilo a skutečně se rozvinula příjemná, možná až krémová vůně … ale ta první hodina pro mně byla příliš velkou překážkou. Nyní se mi ale do rukou dostal vzorek EDP a je hodně odlišná, ano galbánum tam je, ale nedominuje, pouze dokresluje a v EDP tu krémovost nacházím hned od začátku. EDP je pro mně příjemná od začátku až do konce. Je složena ze stejných ingrediencí, ale namícháných v jiných poměrech.

Nahlásit
 • 28.04.11

Prásk! Galbánum! Prásk! Ylang-ylang, vítr, hořké bylinky, buch buch prásk a znova! Hrne se to na mě jak lavina kamení po příkrém svahu. Smrt galbanem, přesně tak! Ale slastná.
Cosi tam vzadu probleskuje – nehmatatelně hladkého, oblého, líbezně sladkého a pudrově krémového. Ta kombinace vábí, láká, provokuje, nutí zjistit, zda se mi to líbí nebo vzorek zahodím a nechci ho už vidět. „Chvíli tak a jindy taková“,…jak v písničce z holčičích let. Je to flamenco, tanec svádění. Točí se vám hlava, ale nepřestáváte, protože tam vzadu je tušení, které vás nenechá na pochybách, že…

A najednou to přijde…
Hýčká vás… jemně a vanilkově sladký likérový krém, čokoláda tak vláčná že chcete zabořit celý obličej. Jakási bylinná síla přidává vyváženou harmonii, sladké potěšení a zemitý příslib santalu.

Kvítka…? Gurmánské hody..? Ano.
Ale…

Chamade není poklidný odpolední čokoládový zákuseček v kavárně u stolu s kamarádkou Irisou G., která s vámi sdílí ukrývaná holčičí tajemství. Ani to není zvonivý smích zurčící v uších, když se směje sestřenka Insoláns, když za vámi běží po louce a chce vám v žertu ukrást vaší nejhezčí fialovou mašli z povlávajících vlasů.
Chamade to je objetí v pažích co znají pořádnou dřinu, co je osmahlo slunce a voní větrem a smolným dřevem. A máte pocit, že vás ten stisk rozmačká, ale nemůžete jinak. Odměnou je vám takové rozmazlování, o kterém se vám ani nesnilo.

Č.p. Výdrž bratru 6 hodin. A jediná malá kapka provoněla celou místnost. Malý voňavý zázrak.

Nahlásit
 • 27.01.11

Okouzlující! Pravda, začátek je tak trochu smrt galbanem, ale co Chamade předvádí dál, to je skvostné. Jasmín! Náruč hyacintů! Celé zahlazené špetkou vanilky a ylangu (mimochodem, tenhle ylang ani trochu negumovatí). Sofistikovaná vůně hodná pouze opravdu dospělé ženy ve své nejpřirozenější kůži - bez cingrlátek, extra svůdnosti, takové, která se občas vrací domů po dlouhém dni a chce si jen dát dvojku Merlotu ve vaně.

Nahlásit
 • 26.07.10

Jako nevycválaná parfémová začátečnice jsem před rokem nad zkoušenou Chamade EdP ohrnovala nos (ten zelený začátek byl na mě příliš razantní). A rok se s rokem sešel, vyzkoušela jsem Chamade čistý parfém a všechno je jinak (buď jsem se k ní pročichala nebo možná moje čichové buňky značně otupěly nebo je čistý parfém prostě jiný). Začátek je sice stále zelený, ale je to taková zapudrovaná zeleň, na kterou se už tlačí kytky. A ta kytice se brzy dostane ke slovu – není to nějaký velké pugét, ale spíš taková malý pugétek z jemných květinek a vanilkovým luskem posazeným uprostřed. Vůně je taková klidná, pohodová, nevtíravě elegantní.

Nahlásit

Nejčastěji hodnocené dámské parfémy

Éclat d'Arpège Lanvin

 • seniorka ohodnotil/a
 • 952 hodnocení 30 recenzí

N°5 (Parfum) Chanel

 • lucijavesela ohodnotil/a
 • 790 hodnocení 29 recenzí

Angel Mugler

 • terri.nemcova ohodnotil/a
 • 750 hodnocení 25 recenzí

od 155 do 1776 Kč

Black Opium Yves Saint Laurent

 • ScaryKejt ohodnotil/a
 • 200 hodnocení 23 recenzí

od 1138 do 2039 Kč

Shalimar (Extrait) Guerlain

 • seniorka ohodnotil/a
 • 740 hodnocení 21 recenzí

Alien Mugler

 • Kateřinapernicova ohodnotil/a
 • 616 hodnocení 21 recenzí

od 270 do 1920 Kč

Nejvíce hodnocené parfémy Guerlain

Shalimar (Extrait) Guerlain

 • seniorka ohodnotil/a
 • 740 hodnocení 21 recenzí

Cuir Beluga Guerlain

 • Danilejka ohodnotil/a
 • 365 hodnocení 14 recenzí

Samsara (Eau de Parfum) Guerlain

 • seniorka ohodnotil/a
 • 543 hodnocení 13 recenzí

od 725 do 1385 Kč

L'Heure Bleue (Eau de Parfum) Guerlain

 • Antalara ohodnotil/a
 • 380 hodnocení 12 recenzí

Angélique Noire Guerlain

 • little_ear ohodnotil/a
 • 321 hodnocení 12 recenzí

Gourmand Coquin Guerlain

 • Yvraine ohodnotil/a
 • 215 hodnocení 12 recenzí

Vlastnosti vůně Guerlain Chamade

Suchá vůně
Sladká vůně
Chladná vůně
Teplá vůně
Slabá vůně
Silná vůně

O značce Guerlain

Spousta značek nabízejících parfémy jsou především módní firmy, vyrábějící hlavně oděvy. Guerlain však vždy byl a je čistě parfémový (a kosmetický). Značku založil v roce 1828 parfumér Pierre-François Pascal Guerlain, který vytvořil mimo jiné vůni Eau de Cologne Imperiale pro Napoleona III. a jeho ženu. Jeho syn Aimé, který firmu později převzal, má na kontě Jicky z 1889, první skutečně moderní parfém. Další generaci představoval Aimého synovec Jacques Guerlain, jehož nesmrtelné kreace si můžeme koupit i dnes: Shalimar, Mitsouko, Vol de Nuit, L'Heure Bleue… Jean-Paul Guerlain, další a poslední parfumér ze slavné rodiny, vymyslel Chamade, Nahému či Samsaru.

Hodnocení odbornice

 • 07.03.09

Tuto vůni z roku 1969 někteří pokládají za vůbec nejlepší dílo Jeana-Paula Guerlaina. Jako inspirace tentokrát posloužil román ‚La chamade‘ Françoise Saganové (u nás vyšel v roce 1994 pod názvem Šamáda), jehož hrdinka, krásná a inteligentní žena, složitě hledá lásku a odpověď na některé životní otázky. Za časů Napoleona byl ‚chamade‘ signál k...

číst více