Serge Lutens Arabie
 

Arabie

Značka:

Serge Lutens

Rok:

2000

Složení (neověřené)

HLAVA: mandarinková kůra, fíky, datle, vavřín
SRDCE: muškátový oříšek, kmín, chejr, kardamom

ZÁKLAD: tonka, benzoin, myrha, labdanum

Kategorie:

orientální - kořeněná

od 1367 Kč
  • 01.10.16

Vůně, po které jsem sáhla více méně náhodou, a zásah, trefa do černého! Arabka názvem, vyzněním mi ale připomněla jistou nejmenovanou (výbornou) indickou restauraci v Praze v Kaplířské ulici. Jestli je ovoce kandované nebo sušené – toť otázka na úvod. Spíše se přikláním k druhé možnosti – sladkost je uleželá, koncentrovaná a nikoliv lepkavá, a vlastně jí tam ani není tolik, když uvážím, že dalšími složkami jsou zralé datle a fíky. Zhruba do hodiny se rozvíjí všechny druhy koření. Rozdrcený hřebíček, muškátový ořech a římský kmín. Ano, římský, za tím si stojím – porovnejte kmín český (vůně chleba typu Šumava) a zmiňovaný římský (jemnější s mírně kyselým nádechem). Nejsem přesvědčena, že je zde bobkový list – onu natrpklost si může připsat na vrub právě římský kmín, a už vůbec zde necítím některými uváděnou skořici. Příchodem pryskyřic vůně zjemní a ještě zkrásní a opravdu získá svěží medový nádech (v indické restauraci se právě větrá).
Vzpomněla jsem si na před časem spotřebovaný parfém Dinner by Bobo – vůně to byla trochu dryáčnická, ale něco v Arabii mi ji připomnělo. Souhlasím s názory, že je to vůně do zimy, i když na Vánoce ani třeskuté mrazy čekat nebudu a jdu si ji do tužebníku poznamenat hned teď.

Nahlásit
  • 10.04.13

Začátek voní jako orientální kuchyně, kde se zrovna vaří a peče - sladké moučníky, kořeněné nákypy i slané pochoutky, vůně se dokonale promísily a vytvořily vůni nebe každého jedlíka. Voní tu v hladké harmonii sušené datle, kandované ovoce, bobkový list, hřebíček, čerstvě rozkrojené fíky, a celé to pluje na obláčku z jemného santalu, myrhy a sladkého benzoinu. Žádnou jinou vůni mi to nepřipomíná, kromě té kuchyně plné dobrot, inspirace přírodou dotažená k dokonalosti. Nejsou tam žádné syntetické pachy.

Nahlásit
  • 31.10.12

Na rozdiel od toho, čo je v zložení, je to na mne orientálka s riadne kuchynskou prímesou. Cítim síce sladkosť sušených plodov, vlhký tabak, kadejaké luxusné výpary, machy, drevá, ťažké, zlatom pretkávané látky, no cítim aj muškátový orech hojne poprášený sušeným petržlenom, čerstvo nasekané bobkové listy, vavrín, po chvíli slušne presušený, čosi na spôsob vegety, potom konečne a chvalabohu myrhu v jej ťažkej a zároveň transparentno-dymovej podobe, voľačo drevito sladkasté. Kuchynské výpary napokon ustúpia zadymeným lakovaným krabičkám, ktoré by som si možno aj kúpila, nebyť tej arabskej vývarovne na slovenský spôsob.

Nahlásit
  • 14.02.12

Becherovka. Poté přechází do podoby vánočního času, kdy domem voní perníčky, svařené víno, ovoce všeho druhu a hlavně pomeranč, ve kterém jsou napíchané hřebíčky. Podle popisu je to trochu slátanina, ale líbí se mi.
Je kořeněná, suchá, zaoblená a výrazná. Do zimy ideální, krásně hřeje.

Nahlásit
  • 30.12.11

Vůně orientu - teplá sladce dřevitá vůně evokující směs koření a sušeného ovoce na arabském tržišti. Sušené fíky, datle, horká čokoláda se strouhnutým muškátovým oříškem a směs koření, ze které výrazněji vystupuje pouze bobkový list. Díky koření to není žádná slaďárna, ale spíš dřevitě suchá vůně s kořením a dobrotami. Typově připomíná Theoremu bez pomerančů. Dokonalá zimní zahřívačka - ovšem není to vůně na každodenní nošení, spíše jen sem tam občas (taková náladovka).

Nahlásit
  • 13.10.10

Pokud by mi tato vůně nepřipomínala Fernet Citrus, moc by se mi líbila…jenže já se té asociace s Jasoňem prostě nemůžu zbavit:)

Nahlásit

Vlastnosti vůně Serge Lutens Arabie

Suchá vůně
Sladká vůně
Chladná vůně
Teplá vůně
Mizerná výdrž (na kůži)
Superdržák (na kůži)
Mizerná výdrž (na oblečení)
Superdržák (na oblečení)
Slabá vůně
Silná vůně

Hodnocení parfému Serge Lutens Arabie

Líbí se mi (79) 60%
 
Neutrální (38) 29%
 
Nelíbí se (15) 11%

Hodnocení odbornice

  • 28.08.08

Orientální parfémy většinou moc nenosím. Mám v nich příliš vyhraněný vkus, respektive můj žaludek má dosti přesné představy o tom, co snese a co ne; ovšem všechny vůně z této skupiny mě enormně zajímají, protože bývají syté, výrazné a zajímavé, pravý opak různých kytičkových dechů, které mě naopak enormně nezajímají. Když jsem vybírala vzorky...

číst více

Reklama


Reklama