Guerlain Jardins de Bagatelle
 

Jardins de Bagatelle

Značka:

Guerlain

Rok:

1983

Složení (ověřené)

HLAVA: bergamot

SRDCE: jasmín, gardénie, tuberóza, neroli
ZÁKLAD: dřevité tóny

od 1379 Kč
od 1353 Kč
  • 05.10.16

Nejsem velkým fandou sterilních japonských zahrad, a proto mě svojí loňskou kreací příliš neoslovil Hermèsův zahradník Monsieur Li. http://www.arome.cz/…monsieur-li/ Mám raději vegetaci v evropském stylu – zahradu krásnou, udržovanou, ale příroda je považována za rovnocenného partnera, a tak se nikdo nepozastavuje nad krtincem objevivším se vprostřed trávníku a veverky nejsou legitimovány při vstupu do areálu.
Oficiální guerlainovské stránky jsou poměrně skoupé na informace ohledně složení (konkrétně přiznávají bílé květy, růže, hyacint a několikero druhů narcisů), další informační zdroje se (jako obvykle) dost rozcházejí, a tudíž napíšu, co cítím.
Omamně květinový začátek nevyděsí – není to obrovský pugét, který vás zavalí a zadusí, ale spíš otevřené prostory, kde rostou (a voní) kytky – jejich květy, listy, stonky, záhony (a možná se tam proběhla i nějaká již zmiňovaná veverka). Vedle výše uvedených ingrediencí bych přidala ještě jasmín, tuberózu, neroli a snad i ylag-ylang. Můj nos mi říká, že tam bude i něco aldehydů (složky profouknou a sjednotí a nepoužít v parfému aldehydy bylo v 80. letech snad ještě větší faux pas než vzít si v r. 1969 podprsenku mezi květinové děti :mrgreen: ), a občas si vůně dovolí zcela regulérní chyprovou odbočku – tak snad vetiver?
Po nějaké době výrazněji vystupují dřevité tóny, ale nikoliv sladké orientální – je to spíš středoevropský lesopark. Ve vůni jsem občas zaznamenala typický guerlainovský ocásek, takže i když je to dle mého názoru parfém krásný a nositelný při jakékoliv příležitosti (tropy jsou výjimkou), naslepo kupovat nedoporučuji. Vyzkoušejte – a možná budete lapeni stejně jako já.
Zámeček Bagatelle a park kolem něj vznikl nedaleko Paříže až koncem 18. století za vlády Ludvíka XVI., ale já jsem si při setkání (po letech) s touto vůní vzpomněla na filmy o krásné Angelice. Představuji si ji, jak zahalena parfémem prchá zahradami a komnatami před králem Slunce a desítkami svých dalších neúnavných ctitelů …

Nahlásit

Hodnocení parfému Guerlain Jardins de Bagatelle

Líbí se mi (60) 48%
 
Neutrální (43) 34%
 
Nelíbí se (22) 18%

Hodnocení odbornice

  • 15.02.09

A máme tu další Guerlainovu klasiku. Není to takový proslavený klenot jako třeba Shalimar nebo Mitsouko, ale je tu s námi už také skoro 30 let a má své ctitele. Bagatelle je zámeček u Paříže, nedaleko Boloňského lesíku. Zámeček byl vybudován na konci 18. století a kolem něj vznikla zahrada v tehdy módním anglo-čínském stylu. Dnes pozemky patří...

číst více

Reklama


Reklama