Bas de Soie

Značka:

Serge Lutens

Rok:

2010

Složení (neověřené)

hyacint, pudrové akcenty, kosatec

Parfuméři:

Sheldrake Christopher

od 1585 Kč
  • 21.11.16

Z úderného zeleného galbana vyroste křehký květ (bohužel si neumím uvědomit, jak voní hyacint, takže mi připomněl trochu cibuloviny v La Tulipe). Když se vůně uklidní objeví se podklad, který mi připomíná hebkou pokožku umytou květinovým krémovým mýdlem (asi pižmo a kosatec). Přidá se i pepříkové „zvonění“ v nose, které má podobné Lolita Si i Silver Rain. Lolita je víc dřevitě květinová, Silver Rain o mnoho sladší.
Lehce pudrová květinová vůně, kde kytky jsou čerstvé, orosené. Hedvábné punčochy? Ale jo, asi jo

Nahlásit
  • 05.08.16

Dokonalé souznění kosatce a hyacintu aneb Filémón a Baucis, které zpracoval Christopher Sheldrake do podoby parfému. Vůně je poměrně lineární, výše uvedené složky do své domácnosti opravdu jen tak někoho nepustí - chvíli pobude galbanum a zanechá nahořklý (malinko citrusový) závan, na skok se zastaví něco éterického, jemňounce koženého, napudrovaného a oblečeného v hedvábí. Jen mezi dveře nakoukne ostřejší pepřový vánek.
Vůně jednoznačně určená „pokročilým“ parfémovým nosům. Když jsem se s ní seznamovala, vybavily se mi dvě jiné (a mé oblíbené) vůně. Kosatec v počáteční fázi mi připomněl Perles de Lalique a po několika hodinách se mi vybavila 31Rue Cambon  – ta samá hedvábnost a uhlazenost. Vůně (v překladu znamená „hedvábné punčochy“) je prezentována jako květinová, ale rozhodně nenaplňuje představy běžné „konzumentky“ tohoto typu vůní. Určitě doporučuji vyzkoušet, především těm, které oslovují zmiňované podobné (do jisté míry!) parfémy.
Intenzita vůně po nástřiku až překvapivá (v místnosti, kde jsem aplikovala, jsem vůni cítila ještě několik hodin), postupně se ustálí a drží se na velmi slušné úrovni téměř celý den.

Nahlásit
  • 15.08.14

Bas de Soie (Serge Lutens, 2010)

Každý rok v únoru čekám, až to přijde. Netrpělivá, jako dítě na Štědrý den. Pak jednou vejdu do supermarketu – a … je to tady! Jako noční motýl na světlo ženu se za vůní k regálu s květinami. Jsou! Už jsou! Hyacinty. Nádherné, modré, bílé, růžové! Beru do ruky, prohlížím, očichávám. A samozřejmě neodejdu s prázdnou. No jo, přesně, jako vždy – modré voní nejkrásněji. Jednou jsem dostala fialově inkoustový, voněl zvláštně, měl takovou ovocnou špičku, ostružiny nebo černý rybíz. Hyacinty. V únoru tak voní každé květinářství: sladká ale ne těžká vůně, něžná, podomácku přítulná, pohodová. Žádný exotický orient, noblesní vanilka, vášnivá růže nebo liturgické kadidlo. Musím se nadýchat, než odkvetou. A pak pokaždé, když se mi zasteskne, vytáhnu flakónek, ve kterém mám ten hyacint uschovaný na léto, podzim i zimu. Bas de Soie od Serge Lutense („hedvábné punčochy“). O čem je?
http://s2.e-monsite.com/2010/02/02/10/resize_550_550//pinup002g.jpg Obrázek převzathttp://amtealty.e-monsite.com/…betrude.html

Když pařížské parky zaplní vůně jarních květin, Pařížanky konečně odloží dlouhé kabáty a vyrazí v hedvábných punčochách, které něco odhalují, něco skrývají a dráždí mužskou představivost. Jeden muž obdařený zvláštním nadáním si představil zrovna to místo pod sukní, kde se černá krajka dotýká bílého podvazku, držícího nařasený okraj hedvábné punčošky. A vykouzlil parfémový skvost. Bas de Soie.
Uvedení této vůně na trh označili někteří parfémoví kritici jako vpád na území Chanel („Lutens does Chanel“), jako snahu oslovit novou cílovou skupinu dosud věrnou značce Chanel. A jakou vůní pro tento účel Serge a Christopher (Sheldrake) zkomponovali? Hyacintovo-kosatcovou? S trochou galbana a pižma? Hyacint je malinko nahořklý (galbanum?), kosatec není suchý, ale krémovo-mýdlový. Po několika hodinách nastoupí pižmo. Celkově vůně působí poněkud starosvětským dojmem. (Když manžel vstoupil do provoněného pokoje, zazubil se jako Fernandel v nejlepších letech a pronesl: „Odekolon!“ :lol: , čímž narážel na podobu s ruskými parfémy).

A který z mých nádherných modrých květinových favoritů ve vůni dominuje? Já cítím výrazněji hyacint. Ačkoli jiní recenzenti přisuzují prim kosatci, který je podle nich povedenější než v Iris Silver Mist (ten jsem bohužel nezkoušela). Sám Serge Lutens říká, že tyto složky jsou ve vůni v rovnováze. V prvních dvou hodinách je intenzita až úderná, pak postupně ubývá, ale i po 5 hodinách je stále slušná, a takto drží po dobu dvou dnů a pěkně se rozprostírá po celé místnosti.

A co na to Chanel? Ano, také kosatec. O rok později na trh přišla pudrová devatenáctka. Někteří recenzenti ji označili za zředěnou verzi Bas de Soie…. :lol:

Použité zdroje

Harrods

Perfume Shrine

Olfactorum

Nahlásit
  • 06.04.12

Sukne sa skracujú. Plecia vytŕčajú. Jar pulzuje, dýcha nám na šiju.
Bas de soie prudko vyštartuje prachovým, zemitým kosatcom, ktorý sa rozprskne v éteri a hneď sa rozplynie. Uvoľní miesto kvetom (žltkastý pyštek irisu, narcis, zobáčiky-hlavičky fialkastého hyacintu). Je to nežné, je to vlahé, je to neskonale presvedčivé. Tyčinky, piestiky, peľ, rozochvený vzduch. Že vraj púdrová?
Jemne kvetinová, maslová, hladkajúca, živá!!! Ticho odkvitne – a ako vädne, mierne sladne, okvetné listy, kalichy ochabujú. Až tu by som ju nazvala púdrovou: na poklesnutých hlavičkách uľpel prach. Tak ako na nohách v tenkých pančuchách prachová mapa ukazuje, kde končil lem lodičky a kde sa tislo chodidlo.

Jediné riziko: Bas de soie má na mne tendenciu čpieť. Nepáči sa jej zrejme moja pleť, čo už. Každopádne treba povedať, že toto je jeden z mála pre mňa nositeľných Lutensov.

Nahlásit
  • 18.10.11

Kosatec, fialka, kosatec - obrovská náruč suchého kosatce s několika kvítky stejně suché fialky. A příjemné množství zelené mrkvová natě. Po rozvonění se přidružila další jemná květena a kosatec zpudrovatěl. Jemná, přesto intezívní a dlouhodržící vůně…

Nahlásit
  • 17.10.10

Na začátku se rozvoní jako květinářství. Taková ta vůně, když vejdete dovnitř a nos vám pohladí čerstvě nařezané květiny. Tento akord nějakou dobu drží a postupně se hlásí ke slovu pudrový kosatcový akord. Vůně květinová, určitě výhradně pro dámy, pro mě velice příjemná.

Nahlásit

Hodnocení parfému Serge Lutens Bas de Soie

Líbí se mi (68) 67%
 
Neutrální (25) 25%
 
Nelíbí se (9) 9%

Reklama


Reklama